(i)OS X na smyczy

Od dobrych dwóch miesięcy mam nieukrywaną przyjemność obcować z najpopularniejszym tabletem na świecie – iPadem w wersji drugiej :) Nie będę udawać, że ten nabytek nie miał również wpływu na moją aktywność na blogu ;) Rozpisywać się na jego temat nie ma sensu, gdyż inni blogerzy chyba wszystko zdążyli powiedzieć. Dodam tylko, że zdecydowanie przyjemniej się na nim surfuje, gra, itp. niż na iMaczku i iPhonie. Poza odczuwalną mimo wszystko wagą urządzenia oraz niższą gęstością pikseli na ekranie (Retina to jednak klasa sama w sobie i większość innych ekranów, na których można dostrzec pojedyńcze punkty, wypada w porównaniu gorzej) wad innych nie stwierdziłem :) Większy ekran i rewelacyjna bateria oraz szybkość działania urządzenia, powodują, że po prostu chce się tego tabletu używać!

Oczywiście po zakupie iPada pierwsze co zrobiłem to instalacja dedykowanych mu aplikacji oraz tych w wersji uniwersalnej. Dziś chciałbym przedstawić program Splashtop Remote Destop, który pozwala w prosty, wygodny i szybki sposób na ekranie iPada (oraz iPhone/iPod Touch, bo dostępna jest również wersja dedykowana mniejszym iUrządzeniom) wyświetlić obrazu z komputera – i tu niespodzianka :P – działa zarówno z Maczkiem (OS X 10.6) jak i pecetami (Windows 7, Vista, XP)! Inaczej mówiąc jest to kolejne rozwiązanie zdalnego pulpitu (Remote Desktop) przygotowane dla urządzeń mobilnych Apple. Testowałem rozwiązanie w sieci lokalnej aczkolwiek da się zmusić aplikację do pracy przez Internet (stały publiczny adres IP, odpowiednia konfiguracja routera, NAT/PAT, ew. DynDNS bądź łączenie po VPN powinno załatwić sprawę – być może pokuszę się o taką zabawę i opiszę to w przyszłości na applesauce?). Co prawda dostępna jest eksperymentalna funkcja zwana Internet discovery wiążąca nasze komputery z posiadanym kontem Google, ale po pierwsze nie udało mi się jej nakłonić do współpracy, po drugie – funkcja ta będzie w przyszłości dodatkowo płatna (zapewne jako In-App Purchase…).

Na co pozwala Splashtop Remote Desktop? Zgodnie z opisem aplikacji w App Store, na m.in.:

 • zdalne odtwarzanie prezentacji stworzonych w programach PowerPoint oraz Keynote z kompletnymi animacjami oraz dźwiękiem
 • zdalne odtwarzanie filmów w formacie Flash (serwisy Hulu, AOL Video, Yaho Video itd.), filmów z płyt DVD
 • odtwarzanie muzyki w dowolnym formacie obsługiwanym przez komputer do którego się łączymy
 • grę w zaawansowane graficznie gry 3D, których brak na iOS
 • zdalny dostęp do aplikacji i zasobów komputera (np. iPhoto, Quicken) z możliwością przeglądania i modyfikacji, tak jak bezpośrednio na komputerze
 • dostęp do pełnoprawnej przeglądarki WWW (np. IE, Chrome, Firefox, itp.)
 • grę w gry stworzone w technologii Flash (np. dostępne na Facebooku FarmVille, Cafe World)

Generalnie faktycznie działa to wszystko sprawnie i – przede wszystkim – zadziwiająco szybko! Oczywiście odczujemy pewien dyskomfort podczas próby obsługiwania desktopowej aplikacji gestami na ekranie dotykowym – kolejny niezbity dowód na to, że bez dopasowania interfejsu programów do obsługi paluchami, o wygodzie i ergonomii możemy zapomnieć ;) Ale jak rzecze przysłowie: „na bezrybiu i rak ryba”, więc jeśli musimy na szybko coś sprawdzić na komputerze, uruchomić bądź zamknąć program, zmienić ustawienia czy pograć np. na witrynie miniclip.com w prostą flaszową gierkę, i to wszystko bez ruszania się z iPadem, iPhonem lub iPodem z kanapy – Splashtop Remote Desktop sprawdzi się doskonale!

Co powoduje, że stawiam ten produkt wyżej nad alternatywnymi darmowymi i płatnymi rozwiązaniami jak np. TeamViewer albo VNC? Przede wszystkim prostota konfiguracji, szybkość działania oraz przesyłanie poza obrazem również dźwięku i to w zadziwiająco dobrej jakości.

Aby uruchomić zdalny dostęp potrzebujemy:

 • komputer (Mac, PC) oraz iUrządzenie (iPad, iPhone, iPod Touch) :P – komputer musi być oczywiście włączony a my nań zalogowani, później oczywiście możemy wyjść do ekraniu logowania, zostawiając konto uruchomione w tle
 • działającą sieć lokalną w domu (oczywiście bez WiFi się nie obejdzie ;))
 • zainstalowaną darmową aplikację Splashtop Streamer – po instalacji praktycznie jednyną czynnością konfiguracyjną jest utworzenie hasła dla zdalnego dostępu
 • zainstalowaną aplikację Splashtop Remote Desktop na naszym iGadżecie

Po uruchomieniu SRD zobaczymy wykryte w naszej sieci komputery z zainstalowaną i uruchomioną usługą. Wybieramy interesującą nas pozycję z listy i – jeśli nie ustawiliśmy tego w preferencjach wcześniej – podajemy utworzone w Splashtop Streamerze hasło.

Połączenie rozpoczęte! :) Domyślnie ujrzymy na ekranie poza obrazem z komputera transparentną ściągawkę instruującą nas jakimi gestami obsługiwać aplikację.

W ustawieniach dla danego komputera możemy ustalić rozdzielczość w jakiej obraz będzie wyświetlany na ekranie iPada.

Faktycznie, o ile gra obsługiwana jest na komputerze myszką, nawet da się zdalnie pograć!

Uważni obserwatorzy pewnie zauważyli, że deweloper udostępnił dla iPada dodatkową, darmową wersję Splashtop Remote Browser, która teoretycznie winna być ograniczona do obsługi przeglądarki WWW (po podłączeniu do zdalnego Maczka, uruchamia się domyślny browser, u mnie to rzecz jasna – Safari :)).

Otóż okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie by zamknąć okno przeglądarki i… bezkarnie korzystać zdalnie z innych programów! :) Tak więc praktycznie za darmo mamy funkcjonalność Splashtop Remode Desktop! Zachęcam do testów.

Jako wisienkę na torcie polecam darmową w dniu dzisiejszym (28.06.2011) aplikację tego samego producenta: Splashtop Remote Touchpad!

Errata: niestety zarówno Splashtop Remote Browser jak i Splashtop Remote Touchpad, niedługo po opublikowaniu niniejszego wpisu stały się znów płatne :/

Witryna dewelopera

Splashtop Streamer dla OS X

Splashtop Streamer dla Windows

Splashtop Remote Desktop for iPad

Splashtop Remote Desktop for iPad Free (pozwala na zestawienie sesji o czasie trwania do 5 minut)

Splashtop Remote Desktop for iPhone & iPod

Splashtop Remote Desktop for iPhone & iPod Free (pozwala na zestawienie sesji o czasie trwania do 5 minut)

Splashtop Remote Browser with Flash (iPad)

Splashtop Remote Touchpad (iPhone/iPod)

Podobne wpisy na ten temat:

OS X w sieci, część szósta

iOS w sieci