Nagrywanie obrazu iUrządzenia na Maku
Nagrywanie obrazu iPhone lub iPada, dotąd wymagało dodatkowego oprogramowania. Większość liczących się odbiorników AirPlay, takich jak App Dynamic AirServer, Squirrels Reflector czy X-Mirage oferuje wbudowaną opcję nagrywania obrazu, przesyłanego strumieniowo do komputera (zdaje się, że Splashtop Mirroring360 ma otrzymać tę funkcję wkrótce). Alternatywą są też appki dla iOS, zapisujące w tle to co robimy na iGadżetach.
Okazuje się, że uaktualnienia systemu OS X (do wersji 10.10) oraz iOS (do wersji 8.x) dodają m.in. nowość w postaci możliwości rejestrowania obrazu urządzenia, pod warunkiem, że podpięte jest ono do Maczka za pomocą kabla USB-Lightning. Tak więc starsze modele z 30-pinowym złączem docka (jak np. iPhone 4/4s, czy iPad 2) się tutaj nie kwalifikują.
Do nagrywania obrazu i dźwięku służy aplikacja QuickTime Player, która w Yosemite została odrobinę odświeżona. Po jej uruchomieniu wybieramy z menu Plik opcję Nowe nagranie filmowe.
Domyślnie uruchomi się obraz z kamery iSight, ale w prosty sposób możemy zmienić źródło sygnału, na iPhone lub iPada. Ponadto możemy wybrać urządzenie rejestrujące dźwięk oraz ustawić jakość nagrania.
Oczywiście w nagraniu da się utrwalić to, co widzi kamera naszego smarfona / tabletu :)
Rozwiązanie działa to całkiem fajnie, jednak zauważyłem dwie sprawy wymagające poprawy:
- zdarza się, że okno podglądu się zamyka a QT wyświetla komunikat o błędzie,
- obrót iUrządzenia powoduje że obraz przez chwilę jest zniekształcony, nim zostanie poprawnie przeskalowany do nowych proporcji i wymiarów ekranu.
Co do samej jakości nagrania oraz płynności nie mam zastrzeżeń. Jest lepiej niż w przypadku wspomnianych na początku wpisu programowych odbiorników AirPlay. Filmowanie naszych działań na iPhonie / iPadzie może być ciekawą formą prezentacji recenzji aplikacji, lub interesującym uzupełnieniem np. materiałów szkoleniowych. Zresztą pomysłów na wykorzystanie takiej opcji jest bez liku, i jestem przekonany, że przynajmniej część czytelników applesauce wykorzysta tę możliwość.
Fajne ;)
ZAJEBISTE!
Działa świetnie! Film jest bardzo płynny. A nagrywam ekran iPada mini 2 (Retina) na MacBooku late 2008.
Ciekawe dlaczego na czas nagrywania podmieniana jest górna belka z godziną (tradycyjnie 9:41), naładowaniem baterii 100% i zasięgiem sieci na full.
Zasięg i stan baterii tak wygląda lepiej wizerunkowo :) Kwesta godziny nie jest istotna raczej przy nagrywaniu tego typu filmików (nie służą jako dowód przestępstwa :)), więc używana jest ta z Keynote i materiałów marketingowych. Spójność zachowana ;)
Jak u Ciebie wyglada moment obracania ekranu?
Obracanie ekrany wygląda źle, ten sam błąd jest wszędzie zapewne.
Zgadza się (o czym napisałem we wpisie), tu jeszcze mają co poprawiać…