Wydmuszki :)
Co prawda do świąt Wielkanocnych jeszcze trochę (nie zapomnijcie śledzić bloga w związku z nadchodzącym konkursem applesauce!) to jednak dzisiejszy dzień nie jest pozbawiony zupełnie okazji do wpisu, z dwóch powodów:
1. dokładnie 35 lat temu trzech (troje? trójka?…) wesołych i wyluzowanych geeków: Stefan W., Stefan J. i Ron W. założyło firmę, która wiele razy postawiła na głowie rynki technologiczne i nie raz zapewne spowodowała palpitację mięśni sercowych u szefów konkurencyjnych koncernów :)
2. Prima Aprilis! to określenie znają chyba wszyscy :) niewtajemniczonym polecamy definicję…
ad. 1. jak co roku przypomnieniem tego historycznego wydarzenia zajmą się koledzy na innych blogach, więc nie będziemy wchodzić im w paradę ani powielać ich pracę ;)
ad. 2. jesteśmy zbyt starzy i poważni :D i wystarczająco szanujemy Was, by nie robić z nikogo „wała” :P
Co by jednak było i macowo i wesoło przedstawiamy zbiór wybranych maczanych jaj wielkanocnych, tzw. Easter Eggs, czyli ukrytych przez programistów ciekawych i dowcipnych funkcji zawartych w systemie Mac OS X oraz jego aplikacjach. Ponieważ chcemy zachęcić Was do Terminala, przedstawiamy wyłącznie niektóre ciekawostki w nim skryte. Większość pewnie znacie, ale jeśli o jakichś ciekawych zapomnieliśmy – dodajcie je w komentarzach!
Ukryte życie Terminala
a) chcecie poobserwować podział wirtualnych komórek? Wpiszcie w terminalu emacs, zatwierdźcie Enterem następnie wduście kombinacje klawiszy Esc+X, po czym wpiszcie „life” (bez cudzysłowów, rzecz jasna) i jeszcze raz pacnijcie Enter…
b) gry niekoniecznie muszą zachwycać wyrafinowaną grafiką :) Poniższy wiersz wpisany w terminalu uruchomi wciągającą tekstową przygodówkę!
emacs -batch -l dunnet
c) gramy dalej! Wykonując prawie identyczny zestaw czynności jak w podpunkcie a) – mianowicie miast słowa „life” wpiszcie „snake” – popykacie w terminalowego węża
d) ostatnia gra, ale za to jaki klasyk! Tetris! Miast „snake” piszemy „tetris”. Et voila!
e) dla skrupulatnych miłośników historii terminal ma niespodziankę – listę najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, rok po roku! Bezpośrednio w wierszu poleceń musicie wpisać:
cat /usr/share/calendar/calendar.history
f) zmęczeni sprawdzaniem powyższych „wydmuszek” możecie potrzebować konsultacji specjalisty psychoterapeuty ;) Znów trzeba będzie uruchomić emacs a w nim wpisać „doctor” (uprzednio wciskając klawisze Esc+X!), teraz wystarczy tylko opisać swój stan (oczywiście w j. angielskim) i przeczytać diagnozę :)
Oczywiście to nie wszystkie terminalowe sztuczki. Chętnym proponujemy wpisać w terminalu poniższe:
ls /usr/share/emacs/22.1/lisp/play
a zobaczycie ile jeszcze poleceń w edytorze emacs czeka przed Wami do odkrycia! No i sam Mac OS X skrywa wiele niespodzianek… szukajcie a znajdziecie! ;)
A dla tych, którzy wciąż posiadają stare Maczki pracujące pod klasycznymi MacOSami interesujący zbiór kraszanek tutaj.
Hallelujah! :)