Szybka zmiana źródła dźwięku w OS X

kmicon

Mam w domu Apple TV, które jest podłączone do zestawu stereo. Z tego względu często zdarza mi się przełączanie pomiędzy źródłami dźwięku. Kiedy słucham muzyki przy użyciu komputera i przebywam w salonie, to z reguły chcę aby dźwięk płynął z mojego ukochanego wzmacniacza NAD. Bywa jednak, że wolę wykorzystać w tym celu słuchawki lub głośniki wbudowane w MacBooka. O ile iTunes posiada odpowiedni przycisk zmiany źródła dźwięku, to Spotify czy inne aplikacje nie posiadają tego udogodnienia. Dodatkowo ikona AirPlay w górnym menu systemu OS X obsługuje jedynie pełne przekierowanie – zarówno pulpitu jak i audio. Pozostaje więc uruchomienie zakładki odpowiadającej za ustawienia dźwięku w Preferencjach systemowych i kliknięcie preferowanego dostępnego urządzenia.

KM_AirPlay_Output_2

Nie spodziewacie się chyba, że pozostałem przy tak nie ergonomicznym rozwiązaniu? Postanowiłem, że cała akcja musi się odbywać automatycznie przy użyciu skrótu klawiaturowego. Dla osiągnięcia celu wykorzystałem Keyboard Maestro i skonfigurowałem dwie kombinacje klawiszy:

ctrl+alt+cmd+A – kieruje dźwięk na Apple TV

ctrl+alt+cmd+G – kieruje dźwięk na wbudowane głośniki komputera

Każda z nich uruchamia Apple Script, którego składnia jest zbudowana według poniższego wzorca:

tell application "System Preferences" to activate
tell application "System Preferences"
reveal anchor "output" of pane id "com.apple.preference.sound"
end tell
tell application "System Events" to tell process "System Preferences"
tell table 1 of scroll area 1 of tab group 1 of window 1
select (row 1 where value of text field 1 is „Nazwa źródła dźwięku„)
end tell
end tell
quit application "System Preferences”

Możecie go swobodnie wykorzystać. Jedyną wymaganą modyfikacją jest zmiana pogrubionej wartości Nazwa źródła dźwięku. Musi być ona zgodna z tym co znajdziecie w preferencjach wyjścia we wspomnianych preferencjach systemowych. Poniżej zrzut ekranowy z gotowym makro, które kieruje dźwięk na moje Apple TV.

KM_AirPlay_Output_3

Mam nadzieję, że wykorzystacie to rozwiązanie u siebie. Jestem z niego wyjątkowo zadowolony i zdecydowanie w trakcie pobytu w domu jego wykorzystanie znacząco ułatwia korzystanie zarówno z Apple TV, sprzętu audio jak i MacBooka. Polecam i koniecznie dajcie znać, jeżeli to rozwiązanie znalazło u Was zastosowanie.

TUTAJ możecie pobrać gotowe makro do zaimportowania w Keyboard Maestro.

0 0 votes
Article Rating