Sztuczki na ekranie logowania OS X (3) – język interfejsu oraz terminal

Kolejna część tricków związanych z ekranem/oknem logowania przed nami. Najpierw zajmiemy się kwestią języka, w jakim komunikuje się z nami komputer na etapie logowania. Nie ma tu tego wiele, chodzi o podpowiedzi w polach Nazwa oraz Hasło, etykiety przycisków Uśpij, Uruchom ponownie, Wyłącz, Anuluj i Przełącz użytkownika oraz informacje wyświetlane w górnym prawym narożniku (kliknijcie kilkukrotnie myszką na godzinę to zobaczycie to i owo).

Język główny komputera wybieramy podczas instalacji systemu OS X lub pierwszego uruchomienia Maca. Później możemy oczywiście zmienić język dla każdego konta użytkownika niezależnie, ale wcześniej określony język główny będzie zawsze użyty na ekranie logowania. Możemy go jednak łatwo zmienić, wpisując w Terminalu następujące polecenie:

sudo languagesetup

Po potwierdzeniu klawiszem Enter i podaniu hasła wyświetlona zostanie lista dostępnych języków – angielski jest oczywiście dostępny pod numerem 1, natomiast polski pod 18 (przynajmniej taką pozycję ma w OS X Mavericks). Wystarczy podać numer, zatwierdzić i gotowe! (Dokument Apple Knowledge Base z wyjaśnieniem jak dokonać zmiany języka również w starszych wersjach systemu znajdziecie tutaj).

Kolejna sztuczka to fakt, że jeśli ekran logowania mamy tak skonfigurowany, że obok lub zamiast kont pozostałych użytkowników wyświetlone jest konto Inne…(*), to gdy je wybierzemy i w polu tekstowym Nazwa wprowadzimy poniższe wyrażenia to okaże się, że mamy do dyspozycji kilka dodatkowych opcji (pole Hasło pozostawiamy puste!):

>sleep – jak się domyślacie wpisując to i zatwierdzając uśpimy komputer,

>restart – j.w. tyle, że nastąpi ponowne uruchomienie komputera.

>shutdown – zamknięcie systemu i wyłączenie komputera.

Powyższe komendy działają pod warunkiem, że w Preferencjach systemowych > Użytkownicy i grupy > Opcje logowania – nie wyłączyliśmy opcji „Pokazuj przyciski Uśpij, Uruchom ponownie i wyłącz”. Zatem przydaje się to w sytuacji gdy nie działa myszka/touchpad, lub przyciski te zakryte są np. tapetą. Oczywiście, jeśli na komputerze zalogowani są inni użytkownicy, to przy próbie restartu/wyłączenia pojawi się stosowny monit.

loginscreen_console

Jest jeszcze jedna komenda dostępna w oknie logowania:

>console – która spowoduje wyświetlenie pełnoekranowego okna konsoli, czyli wiersza poleceń, w którym działa chyba większość komend terminalowych. Oczywiście pomimo niezalogowania się do konta w interfejsie graficznym, bez podania loginu i hasła nie zrobimy tu wiele. Musimy też najpierw się zalogować by móc wprowadzić polecenie exit, po którym wrócimy do ekranu logowania w trybie graficznym.

___

(*) – możemy też w Preferencjach systemowychUżytkownicy i grupy > Opcje logowania dla opcji Pokaż okno logowania jako: wybrać „pola z nazwą i hasłem” zamiast „listy użytkowników”.

0 0 vote
Article Rating