Przejściówka Lightnining -> Mini Jack to w rzeczywistości miniaturowy DAC

mmx62_av1

Jak zapewne wiecie, muzyka i sprzęt audio stanowią moją drugą, po Apple, pasję którą zdecydowanie można by rozpatrywać w kategoriach choroby. Dlatego też, kiedy w trakcie prezentacji nowego iPhone’a została zaprezentowana przejściówka, która ma wynagrodzić potencjalnym nabywcom brak wysłużonego już gniazda mini jack, w mojej głowie pojawiło się pytanie: OK, ciekawe jak to technologicznie zostanie rozwiązane?

Trzeba pamiętać, że stare złącze to potocznie zwany analog, a gniazdo Lightnining to nowoczesny cyfrowy port. W takim razie, czy dźwięk zostanie wysłany przez któreś piny portu i zasili słuchawki, które ostatecznie trzeba będzie tym sygnałem również napędzić? Czy może przejściówka będzie spełniała to zadanie? Na pierwszy rzut oka wyglądało to tak, że rzeczywiście ten krótki kabelek, który ma stanowić pomost między dwoma technologiami, będzie jedynie, zgodnie ze swoją nazwą, adpapterem.

Na szczęście nie trzeba było długo czekać na materiał video, w którym nasi wschodni przyjaciele dzielnie rozbraja ten element zestawu, który otrzymuje się wraz z iPhonem 7, na czynniki pierwsze. Podejrzewam, że lubicie oglądać rozbebeszanie elektroniki tak samo jak ja, więc poniżej wspomniany materiał.

Okazuje się, że wtyczka Lightnining, poza standardowym chipem posiada pełną elektronikę wraz z układem DAC 1. Co prawda na poszczególnych elementach nie ma oznaczeń fabrycznych. Udało się jednak ustalić, że za produkcję elementów odpowiadają firmy Cirrus Logic oraz Dialog Semiconductor. Wynika z tego, że cały proces obróbki sygnału audio i jego konwersja do analogu zostały przeniesione poza obudowę iPhone’a. Możemy więc w pełni świadomie uznać, że Apple do swoich najnowszych telefonów nie dodaje przejściówki, a miniaturowy DAC. Osobiście jestem pełen podziwu dla inżynierów z Cupertino. Wepchnięcie konwertera cyfrowo-analogowego do elementu wielkości wtyczki Lightnining to coś, co zawsze będzie robić na mnie wrażenie.

Podsumowując, ustalmy jedną rzecz. Mówienie na ten niepozorny kabelek w kontekście przejściówki jest dla niego krzywdzące. Apple skonstruowało naprawdę ciekawy, miniaturowy DAC. I właśnie w tej konwencji będę od dziś mówił na to małe cudeńko. Dodatkowo ciekaw jestem, czy ta przejściówka działa ze starszymi modelami iPhone’ów. Oczywiste jest, że chciałbym ocenić jej brzmienie, bo to właśnie od niej ono zależy, w sytuacji popięcia klasycznych słuchawek. W tym scenariuszu elektronika wewnątrz telefonu stanowi jedynie źródłem cyfrowego sygnału.

Źródło: 9to5mac

0 0 vote
Article Rating


  1. Dla wyjaśnienia DAC, to układ elektroniczny, którego zadaniem jest konwersja sygnału cyfrowego na analogowy