Photoshop zdetronizowany. Manipulacje obiektami 3D na zdjęciach!

Image processing, czy – jak to w naszym języku zwykło się mało precyzyjnie określać – obróbka obrazu, to działania mające na celu wszelakie poprawianie rzeczywistości, błędów operatora aparatu, warunków towarzyszących rejestrowaniu zdjęcia. Popularność programów typu Adobe Photoshop, GIMP czy appek dla iOS takich jak Hipstamatic, Instagram tylko potwierdza naszą rządzę do upiększania i oszukiwania.

Modyfikacja obiektów na zdjęciach ma swoje ograniczenia, można łatwo rzeczy usuwać, dodawać, natomiast ciężko już element widoczny na zdjęciu obrócić w trzeciej płaszczyźnie. Otóż to, optycznymi sztuczkami możemy oszukać oko i nadać głębi ujęciu, ale nie mamy takiej swobody jak w programach to tworzenia grafiki 3D. A gdyby tak połączyć zdjęcie z trójwymiarowymi obiektami i umożliwić ich manipulację?

Proszę Państwa, niemożliwe stało się możliwe! Dzięki zaangażowaniu i wysiłkom profesorów oraz uczniów uniwersytetów Carnegie Mellon i Kalifornijskiego (Berkeley) możemy nieodpłatnie poznać pakiet oprogramowania pozwalający na manipulowanie obiektami trójwymiarowymi dostępnych w bibliotece online, na kadrze fotograficznym.

Przykładowe efekty zobaczyć możecie na krótkim filmie:

To oczywiście wczesna wersja aplikacji z wyselekcjonowanymi opcjami i przykładami, opublikowana w celu przetestowania pomysłu przez użytkowników i z pewnością nie działa stabilnie. Póki co pliki wykonywalne dostępne są dla platformy Apple OS X. Według mnie zaprezentowany koncept ma ogromny potencjał. Ciekaw jestem czy program będzie oficjalnie dostępny za darmo, odpłatnie czy czasem nie zgłosi się chętny deweloper (jak np. Adobe), by wykupić prawa i zaimplementować tę technologię w swoim produkcie?

0 0 vote
Article Rating