OS X w sieci, część czwarta

Uważni czytelnicy pamiętają, że od kilku miesięcy wdrażam się w dość ciekawy temat sieci komputerowych. Jako „student” Akademii Cisco mam m.in. możliwość z korzystania z pomocy dostępnych online oraz dostęp do fantastycznego narzędzia stworzonego przez tę firmę – programu Packet Tracer (PT). Cóż to jest?

Ano aplikacja pozwalająca na projektowanie sieci i symulację ich działania. Pomimo faktu, że PT pozwala na konfigurację ustawień urządzeń sieciowych (jak. np. routery) przede wszystkim firmy Cisco, przydaje się w sytuacjach problemowych i oferuje bardzo wiele możliwości, umożliwiając np. przetestowanie zaprojektowanego rozwiązania bez ryzyka, którego nie sposób uniknąć przy wdrażaniu zmian w rzeczywistym środowisku.

Nie zamierzam tu opisywać cech programu ani tworzyć manuala ponieważ: 1) sam póki co nie poznałem jeszcze wielu jego opcji :) 2) program ma dość niszowe zastosowanie, więc osobom „zielonym” w temacie raczej się nie przyda, a zaawansowani pewnie poradzą sobie z rozgryzieniem PT we własnym zakresie ;)

Jak napisałem wyżej, Packet Tracer dostępny jest bez dodatkowych kosztów dla uczestników szkoleń organizowanych przez Cisco Academy. Niestety firma Cisco udostępnia wyłącznie wersję pracującą na platformie Windows :> Osobiście korzystam z tego pomocnego narzędzia na iMaczku na maszynie wirtualnej (a dokładnie dzięki darmowemu Virtual Boksowi firmy Oracle).

Z ciekawości, czy istnieje alternatywa dla PT, na dodatek działająca w innych środowiskach, rozpocząłem małe poszukiwania w Internecie. I… udało się! :) Na tej stronie znajdziecie Graphical Network Simulator, który nie jest 100% kopią Packet Tracera, ale z powodzeniem go może zastąpić! Na dodatek jest darmowy i dostępny w wersji dla systemu Windows oraz Mac OS X! Dzięki upublicznionym źródłom zapewne również użytkownicy wszelakich dystrybucji Linuksa będą mogli się cieszyć z GNS3.

Jedyną wadą (choć zrozumiałą) tego programu jest konieczność dysponowaniem obrazami systemów iOS/IPS/PIX/ASA/JunOS, na których pracują urządzenia Cisco i której własność stanowią. W programie PT są one już niejako „zaszyte”, tu trzeba je zdobyć (np. skopiować z posiadanego routera :)) i wskazać do nich ścieżkę w konfiguracji GNS3.

Poprzednie wpisy w tej serii:

OS X w sieci, część trzecia

OS X w sieci, część druga

OS X w sieci, część pierwsza

0 0 votes
Article Rating