Iluzja i fizyka czyli lanie wody

Zima w pełni a weekend za pasem. Jako, że planuję dla Was solidny wpis na dobry początek tygodnia, dziś tylko kilka słów na temat ludzkiej percepcji, łatwości z jaką można oszukać nasze zmysły oraz o tym, gdzie magia spotyka się z nauką.

Podczas porannej, „śniadaniowej” prasówki (nie wyobrażam już sobie takiej aktywności bez iPada! :)) natrafiłem na interesujący film, demonstrujący ciekawy efekt wpływu częstotliwości fali dźwiękowej na… strumień wody, płynący z gumowego węża.

Każdy zapewnie wie, że nasz zmysł słuchu jest w stanie – w teorii – usłyszeć częstotliwości w zakresie 20 Hz do 20 000 Hz (stąd właśnie taki zakres pracy większości urządzeń Hi-Fi). Częstotliwości niższe to infradźwięki, a wyższe – ultradźwięki. Sygnały o określonych częstotliwościach mogą spowodować np. nasze rozdrażnienie czy nawet zaburzyć pracę serca. Jak się okazuje wygenetrowana sinusoida o częstotliwości 24 Hz potrafi czynić cuda z opadającą wodą! Sami zobaczcie:


 

Oczywiście aby stworzyć ten materiał filmowy, autor użył kamery, zdolnej do rejestracji klatek z taką samą częstością, czyli 24 klatki na sekundę. Praktycznie każdy nowoczesny sprzęt, rejestruje obecnie wideo z częstotliwością 30 fps, ale nie każdy umożliwia dokładne ustawienie tego parametru.

Niezły „bajer”, prawda? Zmieniając częstotliwość generowanej fali można zatrzymać strumień wody w bezruchu a nawet sprawić by krople poruszały się w przeciwnym kierunku! :)

Polecam Wam odwiedzić a nawet zasubskrybować kanał YouTube człowieka, który jest odpowiedzialny za uwiecznienie tego zaskakującego zjawiska. Notabene, Brusspup ma na swoim koncie wiele fajnych eksperymentów, np. iluzje związane z anamorfozą.

0 0 vote
Article Rating