Co oznaczają symbole z tyłu mojego telefonu?

Myślę, że większość użytkowników iPhone’a chociaż przez chwilę zastanawiała sie co oznaczają tajemnicze symbole i oznaczenia znajdujące sie z tyłu telefonu. Jeżeli nie, to i tak myślę że warto zorientować się w oznaczeniach które towarzyszą nam w trakcie obcowania z elektroniką nie tylko spod znaku Apple. Czym są tajemnicze oznaczenia które szpecą naszą obudowę? Niczym innym jak informacjami o wszelkich normach i wymogach jakie są stawiane przed urządzeniami elektronicznymi. Dodatkowo w przypadku iPhone, dochodzą obwarowania dotyczące sprzętów korzystających z sieci GSM oraz WiFi, głównie skupione na wykorzystywanych przez nie częstotliwościach. Ok, więc po kolei…

Mamy tutaj do czynienie z literami F i C, wraz z dodatkowym C zagnieżdzonym w dużym C. Masło maślane, tak wiem ale podoba mi się ten opis i jest wręcz zabawny ;) Znak ten jest nadawany przez US Federal Communications Commission. Oznacza on nic innego, jak zgodność z normą dotyczącą wykorzystywania sieci bezprzewodowych. Mianowicie wszelkie aspekty działania urządzenia, takie jak moc i siła nadawania anteny oraz częstotliwości z jakich korzysta urządzenie. Jest to oznaczenie decydujące w kwestii możliwości sprzedaży urządzeń telekomunikacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli spojrzymy odrobinę wyżej nad tym znakiem, to w ciągu kodów znajdziemy również kod FCC ID, który identyfikuje model urządzenia oraz jego producenta. Kod wytwórcy to pierwsze trzy znaki  przed myślnikiem (w przypadku Apple jest to oznaczenie BCG).

Znak przekreślonego kosza na śmieci bez problemu nasuwa nam jego znaczenie. Sam symbol jest informacją o spełnieniu dyrektywy WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment). Instrukcja ta zarządza gospodarowaniem odpadami elektronicznymi z naciskiem na odpowiednie ich przetwarzanie po skończonej eksploatacji. W skrócie ma zapobiegać wyrzucaniu naszych gadżetów do śmietnika, a wymuszać odpowiednie postępowanie z zużytą elektroniką. Nie wiem jak w innych krajach, ale wydaje mi się że  u nas użytkownicy niezbyt często przykładają wagę do tej akurat unijnej normy. Większość sprzętu elektronicznego z reguły ląduje w śmietnikach, a jeżeli trafimy na coś o dużych gabarytach to najczęstsze miejsce ostatniego spoczynku takich urządzeń znajduje się w bliskim otoczeniu koszy na śmieci.

Z tym oznaczeniem spotykamy się najczęściej, jego rozwinięcie to „Conformité Européene”. Jest on niczym innym jak symbolem który informuje o zatwierdzeniu produktu do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Otrzymanie tego znaku nie jest jednak rzeczą prostą. W celu jego uzyskania musimy wykazać zgodność urządzenia z wszelkimi dyrektywami dotyczącymi naszego produktu. Część testów na spełnienie dyrektyw możemy wykonać samodzielnie, jednak część badań niezbędnych do nadania znaku musi wykonać i zatwierdzić firma zewnętrzna. Tutaj właśnie rozwiązuje się zagadka małego ciągu liczb obok znaku CE na naszych telefonach. Jest to numer identyfikujący firmę, która odpowiedzialna jest za przeprowadzenie testów kwalifikujących sprzęt do posiadania tego certyfikatu. W przypadku iPhone jest to liczba 0682 i identyfikuje ona firmę Cetecom ICT Services.

Pozostał nam ostatni znak czyli prosty staropolski wykrzyknik, który w Unii Europejskiej znany jest jako „alert symbol”. Dlaczego takie oznaczenie znajduje się na naszych telefonach? Przyczyna jest prosta, każdy z krajów unii ma wyznaczone częstotliwości w jakich mogą działać urządzenia bezprzewodowe. Jeżeli nasz sprzęt korzysta tylko z wyznaczonych parametrów dla jednego kraju otrzymuje on tzw Class I. W przypadku iPhone’a sprawa nie ejst tak prosta jako że potrafi on wykorzystywać różnorodne częstotliwości ze względu na swoją uniwersalność w dużej ilości państw. Z tego względu należy on do Class II i musi posiadać znak ostrzegający o możliwości próby korzystania z wartości niedozwolonych w danym kraju. Jest to oznaczenie towarzyszące dla symbolu CE i ściśle z nim powiązane.

Mam nadzieję, że pomogłem w rozwianiu domysłów dotyczących znaczeń poszczególnych symboli lub pomogłem w uzupełnieniu informacji. Warto wiedzieć choć odrobinę na temat tych oznaczeń jako że towarzyszą one większości produktów elektronicznych z jakimi mamy styczność.

0 0 vote
Article Rating