Moje Boje: Brak możliwości połączenia przez zdalny pulpit po aktualizacji Windows 2008 lub zupełnie bez przyczyny ;)

W ostatnim czasie, po aktualizacji systemu Windows Server 2008 x64, zastała mnie przykra niespodzianka, a mianowicie brak dostępu do serwera poprzez zdalny pulpit. Po wykonaniu małej tyrady w kierunku działu Microsoftu zajmującego się wydawaniem poprawek postanowiłem, że czas poprawić ten bałagan nazywany przez MS usprawnieniem ;)

Podstawową kwestią na jaką należy zwrócić uwagę w momencie braku dostępu przez RDP po aktualizacji systemowej (najczęściej aktualizacji zabezpieczeń) jest wbudowana zapora systemu Windows. Problem leży w skonfigurowaniu wyjątku dla dostępu zdalnego który może zostać wyłączony w trakcie aktualizacji lub jak to z MS bywa, sam z siebie. Aby dostać się do konfiguracji zapory należy wejść w Panel Sterowania i kliknąć w Zapora systemu Windows. Po otwarciu okna zapory wybieramy Zmień Ustawienia. Pojawi się okienko ustawień gdzie wybieramy zakładkę Wyjątki tak jak to jest pokazane na poniższym obrazie:

Należy upewnić się że zaznaczony został wyjątek Pulpitu zdalnego, który pozwala na uzyskanie połączenia poprzez pulpit zdalny tak jak to jest przedstawione poniżej:

W większości przypadków działanie to rozwiązuje problem braku dostępu poprzez pulpit zdalny, jednak czasami sam brak połączenia może być spowodowany przekroczeniem limitu połączeń terminalowych. Najłatwiejszym sposobem weryfikacji jest uruchomienie menadżera zadań poprzez wciśnięcie ctrl+alt+del i przejścia do zakłądki Użytkownicy gdzie pojawia się wykaz aktualnie połączonych z maszyną użytkowników. Za pomocą funkcji Odłącz lub Wyloguj rozłączamy zbędne sesje co daje nam wolną sesję terminalową do wykorzystania. W systemie Windows Server podłączone sesje terminalowe najlepiej sprawdzać za pomocą Menadżera usług terminalowych, którego można znaleźć w Narzędziach Administracyjnych. Poniżej zakładka w której można znaleźć otwarte sesje w menadżerze zadań.

Te dwie drogi są rozwiązaniem większości problemów związanych ze zdalnym pulpitem. Jednocześnie dwie najprostsze i wydaje mi się że najczęstsze.

0 0 vote
Article Rating