Zaawansowane systemowe narzędzie diagnostyczne – sysdiagnose

Komputery Apple, dzięki wysokim standardom produkcji, rozsądnie dobranym i dopasowanym komponentom oraz świetnemu systemowi OS X, stanowią stabilne narzędzia i uwalniają użytkowników od wielu problemów, które są dość powszechne na konkurencyjnych platformach. Mimo to, zdarzają się sytuacje kiedy sprzęt zachowuje się w sposób odbiegający od normy. W końcu to tylko hardware i software projektowany i tworzony przez ludzi, prawda? Moim zdaniem, większość kłopotów ma swoje źródło między komputerem a oparciem krzesła ;)

Nie wnikając już głębiej w przyczyny, w sytuacji awaryjnej sięgamy po różne sposoby diagnozy i narzędzia naprawcze, by skutecznie wyleczyć Maczka. Najczęściej zaczynamy od Narzędzia dyskowego, obserwujemy zachowanie procesów w Monitorze aktywności, zaglądamy do logów Konsoli. Gdy zaś liczymy na pomoc innych, często korzystamy z Informacji o systemie.

Okazuje się, że system posiada w swoich zasobach interesujące narzędzie diagnostyczne uruchamiane z lini poleceń terminala – sysdiagnose. Wywołanie tej komendy:

sudo sysdiagnose -f ~/Desktop/

gdzie parametr -f pozwala wybrać ścieżkę do folderu w którym otrzymamy zwrotnie raporty diagnostyczne (domyślnie „lądują” one w /var/tmp), rozpoczyna gruntowne skanowanie i analizę komponentów systemowych oraz sprzętowych komputera.

sysdiagnose_01

Trwa to kilka minut i w efekcie zwraca archiwum .tar.gz, które po rozpakowaniu uraczy nas ogromną ilością raportów. Większość z nich będzie zagadką dla normalnych użytkowników, ale geekom ułatwią namierzenie powodów dysfunkcji komputera.

sysdiagnose_02

Oczywiście komenda pozwala na sprecyzowanie np. diagnozowanego procesu czy nawet załączenie trybu śledzenia kernela (Thorough Mode). Jestem przekonany, że narzędzie to może okazać się przydatne również programistom.

Ja – odpukać! – mam szczęście, bo jak dotąd żadnych problemów (tym bardziej poważnych) z Macami i OS X nie miałem, więc sysdiagnose uruchomiłem wyłącznie z ciekawości.

Źródło: OSXDaily

0 0 votes
Article Rating