Resetowanie hasła użytkownika w OS X

Niedawno miałem dość nieciekawą sytuację: mianowicie trochę „zamieszałem” na iMacu, co zaowocowało tym, że moje hasło przestało mnie wpuszczać na główne konto… Ot, kolejny dowód by wszelkie zabawy robić na innym koncie, z ograniczeniami. Tak czy inaczej postawiony zostałem przed problemem wyzerowania hasła, no i chwilę trwało nim udało mi się to przeprowadzić, dlategoteż postanowiłem poniżej zebrać chyba większość możliwych do wykonania czynności pozwalających na reset naszego tajemniczego zaklęcia.

Nie będę się rozpisywał krok po kroku, natomiast załączę odsyłacze do odpowiednich dokumentów z Apple Knowledge Base, w których wszystko wyjaśnione jest bardzo dobrze. I to w naszym ojczystym języku.

Zerowanie hasła z wykorzystaniem Funkcji odzyskiwania systemu OS X.

Aby uruchomić komputer z partycji zawierającej system odzyskiwania (recovery) należy przy uruchomieniu/restarcie trzymać klawisze Command+r. Można też trzymać wciśnięty tylko klawisz Alt (Option) i wybrać odpowiednią partycję. Po wczytaniu systemu ratunkowego w menu Narzędzie wybieramy aplikację Terminal. Natępnie wpisujemy komendę resetpassword i następnie w nowo otwartym oknie wybieramy dysk, dalej użytkownika oraz wprowadzamy nowe hasło. Możemy tu również przywrócić uprawnienia w katalogu domowym wybranego użytkownika do wartości domyślnych.

W systemach OS X do wersji 10.6, które nie były dystrybuowane w wersji elektronicznej aby zmienić/wyzerować hasło należało uruchomić komputer z płyty instalacyjnej i następnie wybrać z menu Narzędzia opcję Resetuj hasło. Dokładny opis procesu dla różnych wersji systemu OS X.

Istnieje możliwość utworzenia Asystenta odzyskiwania systemu OS X na dysku zewnętrznym lub np. pendrive.

Zerowanie hasła za pomocą identyfikatora Apple ID.

Kluczową sprawą jest tu zaznaczenie właściwej opcji – „Użytkownik może zerować hasło, podając Apple ID”.

resetowanie_hasla_03

Jeśli zapomnimy hasła, nie pomoże również podpowiedź, to po trzeciej nieudanej próbie w oknie logowania jest wyświetlany komunikat „Nie pamiętasz hasła? Wyzeruj je, używając Apple ID”. Należy wtedy kliknąć ikonę strzałki w okręgu, aby wyświetlić okno dialogowe Zerowanie hasła. Pozostaje nam wprowadzić nazwę i hasło konta Apple ID, a następnie kliknąć przycisk Wyzeruj hasło.

W obu powyższych przypadkach problem jest bardziej poważny gdy korzystamy z szyfrowania zawartości dysku – funkcji FileVault. Zerowanie hasła wymaga wygenerowania i bezpiecznego przechowania tzw. klucza odzyskiwania. Radzę zapoznać się z tą procedurą nim będzie za późno…

Zerowania hasła za pomocą trybu pojedyńczego użytkownika (Single-user mode). 

Przedstawiam dwa różne sposoby bez gwarancji powodzenia – pierwsza metoda u mnie nie zadziałała, natomiast drugiej nie miałem potrzeby już weryfikować ponieważ hasło wyzerowałem korzystając z opisanej wyżej funkcji odzyskiwania systemu.

Rozwiązanie pierwsze: użycie komendy dscl

  • uruchamiamy komputer w trybie pojedyńczego użytkownika, umożliwiamy dostęp do zawartości dysku wpisując i zatwierdzając Enterem:
mount -uw
  • wprowadzamy następujące wyrażenie:
launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.opendirectoryd.plist

w OS X 10.7 i nowszym lub:

launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServices.plist

dla OS X w wersji 10.6 lub wcześniejszej.

  • następnie wpisujemy:
dscl . passwd /Users/username newpassword

gdzie username to oczywiście nazwa konta a newpassword nowe hasło.

  • na koniec:
reboot

Rozwiązanie drugie: wyzerowanie Asystenta ustawień

  • uruchamiamy komputer w trybie pojedyńczego użytkownika, umożliwiamy dostęp do zawartości dysku wpisując i zatwierdzając Enterem:
mount -uw
  • wprowadzamy następujące wyrażenie:
rm /var/db/.AppleSetupDone
  • na koniec:
reboot
  • po restarcie powita nas Asystent ustawień, tak jak w przypadku pierwszego uruchomienia komputeraz po instalacji. Możemy teraz stworzyć nowe konto administratora po to, by z jego poziomu zresetować hasło na koncie z problemem (korzystając już „po ludzku” z Preferencji systemowych: Użytkownicy i grupy). A poźniej nowo utworzone konto usunąć, et voila!

0 0 votes
Article Rating