Mały Brat patrzy… AKTUALIZACJA!

No tak, tydzień prawie na boczku a na applesauce nic się nie dzieje ;) Wybaczcie, ale praca, codzienne obowiązki, zabawy Lionem oraz relaks (Bulletstorm :D) skutecznie wypełniają te śmieszne 24 godziny, z których składa się doba… Dziś chciałem się podzielić z Wami ciekawym znaleziskiem, aplikacją PC Monitor! W chwili gdy piszę te słowa jest dostępna w App Store za darmo! Jest do aplikacja uniwersalna, jednak w tym wpisie skupię się na iPadowej wersji.

Czym jest PC Monitor? Nazwa sama wiele wyjaśnia :) Nie jest to aplikacja typu zdalny pulpit, pozwala jednak na szczegółowe zarządzanie zdalne komputerami oraz ich monitoring. Zarządzanie odbywa się z urządzeń mobilnych, poza iOS dostępne są programy na platformy Android oraz (sic!) na Windows Phone 7 :) Niestety póki co hostami, znaczy się komputerami które możemy nadzorować, mogą być tylko maszyny pracujące w środowisku Windows (zarówno 32 jak i 64 bity) oraz Linux. W podstawowej wersji możemy monitorować do 3 komputerów, producent oferuje roczne subskrypcje oraz PC Monitor Enterprise Server dla administratorów posiadających większe potrzeby.

Lista możliwości programu czy też właściwie usługi jest imponująca! Poniżej wybrane opcje:

  • monitorowanie obciążenia procesora, wykorzystania przestrzeni dyskowej, użycia pamięci operacyjnej
  • podgląd uruchomionych usług i procesów z możliwością ich wyłączenia
  • podgląd dziennika zdarzeń, stanu zaplanowanych zadań, zalogowanych użytkowników
  • monitorowanie stanu komponentów komputera, wyświetlanie temperatury podzespołów oraz obrotów wentylatorów
  • sprawdzanie i instalacja dostępnych aktualizacji systemowych
  • zdalne wyłączenie, uśpienie, zrestartowanie komputera, wylogowanie dowolnego użytkownika
  • przeglądanie kont i grup Active Directory oraz zarządzanie hasłami dla tych kont
  • powiadomienia (mail i Push) o praktycznie każdym zdarzeniu dotyczącym zarządzanej maszyny!
  • zdalny dostęp do wiersza poleceń i możliwość wykonywania komend
  • przeglądarka plików zdalnego komputera

Sam spędziłem z PC Monitorem zbyt mało czasu by napisać więcej… Widać, że aplikacja ma moc i jeśli pracujecie w środowisku heterogenicznym, na pewno wielu z Wam się PC Monitor przyda.

Oczywiście by skorzystać z programu należy na każdym z komputerów, jakie chcemy monitorować zainstalować PC Monitor Manager oraz założyć w tym programie konto i je skonfigurować. PC Monitor Manager pozwala na niesamowicie precyzyjną konfigurację szerokiego wachlarza dostępnych opcji.

Spieszcie do App Store póki PC Monitor oferują za free! :)

AKTUALIZACJA!

Przypomniało mi się, że przecież od dawna podobną aplikację do monitoringu Maczków z poziomu iPhone znajdziemy w App Store. Co prawda iStat, bo tak się ona zowie, nie oferuje aż tak wyrafinowanych możłiwości jak PC Monitor, jednak za €0.79 warto się jej przyjrzeć :) Po nazwie aplikacji większość z czytelników, użytkowników Maczków domyśłiła się, że to dzieło iSlayerbjango, autorów m.in. widgetu iStat Pro oraz menuletu iStat Menus dostępnych na nasze komputerki. Oczywiście by móc zdalnie kontrolować Maczka musimy wcześniej na nim zainstalować darmowy iStat Server.

Podobne wpisy na ten temat:

(i)OS X na smyczy

OS X w sieci, część szósta

iOS w sieci