Jak przygotować dysk do sprzedaży

disk_utility

Myślę, że każdy z Was chociaż raz dokonywał zmiany dysku twardego niezależnie od tego czy znajdował się on w komputerze czy był urządzeniem zewnętrznym. Podobnie sprawa ma się z użyczeniem sprzętu znajomym. Pomyśleliście wtedy o tym jak wiele informacji przekazujecie w niepowołane ręce? Oczywiście nie mam Was za ignorantów i doskonale wiem, że na pewno sformatowaliście nośnik zanim trafił do nowego nabywcy lub kolegi. Obstawiam też, że wykonaliście szybkie wymazywanie zawartości.

Zorientowani wiedzą do czego dążę, takie skasowanie danych praktycznie nic nie daje. Większość darmowych narzędzi odzyska Wasze dane bez najmniejszego problemu. Wynika to z faktu, że nie zrobiliście nic więcej jak usunięcie dostępu do plików. One wciąż znajdują się na dysku, nie ma jednak czytelnej instrukcji jak się do nich dostać. Oczywiście posłużyłem się tu sporym skrótem myślowym ale wiem doskonale że głębsza wiedza nie jest Wam zupełnie potrzebna. Chciałbym Wam jedynie uświadomić jak łatwo oddać komuś swoje poufne informacje.

Na szczęście łatwo wystrzec się tego smutnego scenariusza. Wystarczy odrobina czasu. Odpowiednie narzędzia są zintegrowane w systemie OS X i możecie z nich korzystać bez żadnych ograniczeń. Jak działają? W wielkim uproszczeniu po skasowaniu zawartości nośnika dokonują nadpisania całej przestrzeni dyskowej i powtarzają operację kasowania. W tym celu należy uruchomić Narzędzie dyskowe i w zakładce Wymaż wejść w Opcje zabezpieczeń.

Zrzut ekranu 2015-01-22 o 12.48.28

Macie tutaj możliwość wyboru pozoiomu bezpieczeństwa wymazywania danych. W gruncie rzeczy w zupełności wystarczy Wam pierwszy stopień, czyli jednokrotne nadpisanie zawartości zerami. Każdy kolejny jest oczywiście bezpieczniejszy – dzięki nadpisaniu losowymi danymi, zamiast zer – i spełnia standardy bezpiecznego usuwania danych. Musicie jednak być świadomi, że operacje te zajmują sporo czasu. Uważam, że w przypadku kiedy nie macie wyjątkowo wrażliwych informacji na swoich dyskach to właśnie pierwszy poziom wystarczy w zupełności aby zniszczyć zapisane pliki i uniemożliwić ich odzyskanie.

Jak widzicie czynności potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa Waszego cyfrowego życia są banalnie proste. Pamiętajcie o tym za każdym razem, kiedy Wasze dyski trafiają do osób trzecich. Nigdy nie wiadomo jak wścibska będzie druga strona a nie ukrywajmy każdy z nas posiada dane, które nigdy nie powinny trafić w niepowołane ręce. Prywatność i bezpieczeństwo to priorytet w tych czasach. Nie idźcie na łatwiznę, formatujcie dyski we właściwy sposób i koniecznie podzielcie się tą wiedzą ze swoimi znajomymi.

0 0 votes
Article Rating