iPhone i iPad jako klawiatura do Maca lub PC

Pierwszego stycznia Roku Pańskiego 2014, bard polskiego macuserlandu – MacKozer, opisał na łamach swojego bloga oprogramowanie zrecenzowane u nas już grubo ponad rok temu – 1Keyboard, pozwalające wykorzystać klawiaturę komputera jako narzędzie wprowadzania tekstu na iUrządzeniach. Te kilkanaście miesięcy temu program był w fazie beta, ale za to darmo. Mimo faktu, że aktualnie kosztuje, i to całkiem sporo, nadal uważam, że warto się nim zainteresować.

W tym wpisie, chciałbym odwrócić sytuację i wykorzystać iPhone lub iPada, jako bezprzewodową klawiaturę (i nie tylko) dla komputerów. Umożliwia to Air Keyboard. Program wystąpuje w postaci „braci bliźniaków”, tj. odbiornika/serwera instalowanego na komputerze z systemem OS X lub Microsoft Windows, oraz appki dla iOS: wersja dla iPhone / wersja dla iPada. O! jest również wersja dla Androida. Air Keyboard na smartfona jest prawie za darmo – tzn. jest w pełni funkcjonalne, jednak wyświetla reklamy, których możemy się pozbyć dzięki mechanizmowi In-app Purchase, za €0.89, natomiast Air Keyboard na tablety kosztuje już sporo, bo €2.69 ale też i więcej potrafi. Aby się przekonać czy warto dokonać takiej inwestycji, autor – Alexey Filatov – udostępnia również wersję Lite.

ak1

Czemu niby miałoby służyć takie rozwiązanie? Przecież to ekrany dotykowe są bardziej ułomne niż fizyczne klawisze… No tak, ale może się zdarzyć, że akurat klawiatura zawiedzie, popsuje się, wyczerpią się w niej baterie, przetrze przewód łączący, itp. Kolejna sprawa, to to, że póki co rozwiązania takie jak Optimus Keyboard, są zbyt drogie, aby trafić pod strzechy, a standardowa klawiatura ma jedną zasadniczą wadę – w porównaniu do np. klawiatury wirtualnej – nawet jeśli program korzysta tylko z kilku klawiszy, fizyczna ma ich kilkadziesiąt… W tym, konkretnym przypadku – zbędnych.

ak4

Zresztą, nie zamierzam tu nikogo przekonywać do zakupu Air Keyboard, ale każdy z Was może przekonać się sam czy taki mariaż iUrządzeń z komputerami, w jakimkolwiek sensie, okaże się praktyczny i przydatny.

Air Keyboard  zamienia iPhone w bezprzewodową mysz i klawiaturę, pozwala sterować prezentacjami a nawet zastąpić kontroler w grach na komputerze! Moim zdaniem jednak, to zwłaszcza rozwiązanie dla iPada, może okazać się wygodnym uzupełnieniem, poprawiającym interakcję użytkownika tabletu i komputera. Dzięki temu, że posiada kilka różnych wbudowanych layoutów, a co więcej – pozwala na generowanie własnych układów klawiszy. Wrodzone lenistwo i zabawa wersją Lite, skutecznie mnie od przetestowania możliwości kustomizacji klawiszologii odciągnęły, ale czuję w tym spory potencjał.

ak5

Testy na szybko są pozytywne. Połączenie działa bez opóźnień i jest tak zarówno między iPhone, iPadem, iMakiem i pecetem. Konfiguracja sprowadza się w zasadzie do ustalenia hasła w Air Keyboard Server i podania go w aplikacji na mobilnym urządzeniu.

ak2

Oczywiście, możecie wykorzystać też Air Keyboard do zrobienia komuś psikusa ;) Miłej zabawy!

0 0 vote
Article Rating