Czym jest Baseband?

sim

Słowo Baseband przewija się co jakiś czas w różnych miejscach. Najczęściej ma to miejsce w odniesieniu do iPhone’a, chociaż dotyczy również iPada. Czym jest i dlaczego najgłośniej mówi się o nim zwłaszcza w kontekście jailbrake? Postaram się to wyjaśnić.

Baseband to oprogramowanie sprzętowe dla procesora, który obsługuje wszystkie funkcje związane z wykorzystaniem modemu GSM. Zawiera wszelkie instrukcje jakie są wymagane do połączenia z operatorem oraz zapewnienia optymalne ustawienia z tym związane. Dodatkowo odpowiada on za współpracę z odpowiednią siecią. Właśnie tutaj definiowany jest powszechnie znany SIM-lock. Z tego względu, jest to najważniejszy element systemu iOS w kwestii poddania go operacji Jailbreak. Baseband jest solidnie zabezpieczony przed wszelkimi modyfikacjami, ze względu na swoją zawartość. Dlatego „złamanie systemu” całkowicie zależy od tego czy istnieje możliwość uzyskania do niego dostępu.

Baseband jest aktualizowany praktycznie z każdą wersją iOS i nie chodzi tutaj głównie a zablokowanie możliwości jego wykorzystania przez urządzenia, które posiadają Jailbrake. Każda zmiania jest podyktowana głównie optymalizacją firmware w kwestii współpracy z operatorami sieci komputerowej. Jednocześnie jest to doskonała okazja do załatania luk, które służyły do nieatoryzowanego dostępu.

Sprzętowo jest to procesor, który posiada swóją własną odseparowany RAM oraz pamięć NOR, w której to jest przechowywany firmware urządzenia. Na przestrzeni lat każdy z nowych iPhone’ów czy iPadów otrzymywał coraz to nowy element odpowiedzialny za baseband. Były to następująco:

  • S-Gold 2 – iPhone 2G
  • X-Gold 608 – iPhone 3G, iPhone 3GS, iPad 1
  • XMM 6180 – iPhone 4, iPad 2
  • MDM9600 – iPad 3
  • MDM6600 – iPhone 4 wersja CDMA
  • MDM6610 – iPhone 4S
  • MDM9615 – iPhone 5
  • MDM9625 – iPhone 6 i 6 Plus

Oczywiście każda kolejna odsłona tego chipsetu odpowiadała za nowości w kwestii wspierania dodatkowych częstotliwości, czy na przykład obsługę LTE. Jasne jest również, że każdy kolejny iPhone czy iPad będzie posiadał coraz to nowszą wersję tego elementu.

Mam nadzieję, że od tego momentu macie już znacznie większe pojęcie dotyczące tego, czym jest Baseband. Nie da się ukryć, że jest jeden z najważniejszych elementów oprogramowania iOS. Dodatkowo odpowiada za jeden z najważniejszych układów jakie znajdują się na płycie głównej urządzeń mobilnych Apple. Ostatecznie opiera się na nim cała komunikacja modemu z siecią GSM. Przy okazji, ciekaw jestem czy poddajecie swoje urządzenia operacji Jailbrake?

Źródło: The iPhone Wiki

5 1 vote
Article Rating