Chłodzenie iPhonem, czyli Samsung Smart Air Conditioner
Mieszkam w bloku, na trzecim piętrze. Ma to swoje wady i zalety. Jedną z tych ostatnich była możliwość adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Fajnie, większy metraż to większa wygoda, ale i problem. Użytkowanie pomieszczeń znajdujących się tuż pod powierzchnią dachu, to termiczna huśtawka. Zimą – chłodno, latem zaś – gorąco. Roleta na oknach dachowych to minimum, niezbędny jest też wentylator wymuszający ruch powietrza. Niby można otworzyć na oścież okna… ale potem zamiatamy, to co wiatr z dachu do środka nawrzuca.
Reasumując: warto rozważyć inwestycję w system klimatyzacji. Tak wiem, „od tego się częściej choruje”… No na pewno, gdy się nie dba o stan czystości urządzenia, nie robi przeglądów, nie czyści filtrów, nie odgrzybia i przesadza z nadmiernym schładzaniem. Ciekawe, kto z Was chciałby dziś kupić, nowe auto bez klimy?
Oczywiście, nie od razu Rzym zbudowano, finanse – rzecz zawsze niewystarczająca. Więc i poddasze i budżet i ja, dojrzewaliśmy do właściwego stanu. Biorąc pod uwagę ostatnie anomalia pogodowe (zima w kwietniu), można by założyć, że to zbędna inwestycja, ale jak mówi przysłowie: „one kozie death” :)
W międzyczasie „rozkminiając” odbiornik telewizyjny Smart TV firmy Samsung i możliwości jego współpracy z iPhonem, trafiłem w App Store na aplikację o nazwie Smart Air Conditioner i pomyślałem, że wybierając klimatyzację, sprawdzę ofertę i jeśli możliwości pozwolą, zaryzykuję i kupię model sterowany z poziomu smartfona.
Norbert z ipod.info.pl popełnił niedawno wpis na temat appcessory, a że i mi się ta idea ogromnie podoba, konsekwentnie realizowałem swój chytry i przebiegły plan.
Klima zainstalowana, wisi i działa. Nie będę się tu rozpisywać na temat możliwości chłodniczych i grzewczych urządzenia, jakości filtrów, itp. bo applesauce nie ma ambicji zostania wiodącym blogiem dedykowanym sprzętowi AGD.
Klimatyzator wyposażony jest w moduł WiFi pracujący w standardach 802.11 b, g oraz n (ale tylko w paśmie 2.4 GHz). Podłączenie urządzenia do lokalnej sieci bezprzewodowej wymaga smartfona pracującego pod systemem Android lub iPhone oraz dedykowanych appek, dostępnych w Google Play oraz App Store. Oraz cierpliwości. Ogromnych pokładów cierpliwości… I wcale nie dlatego, że urządzenie jest słabe czy źle oprogramowane. Ale z powodu koszmarnie napisanej instrukcji! I wygląda na to, że ta fuszerka dotyczy chyba każdego języka, przynajmniej zarówno polskie jak i angielskie tłumaczenie, jest mało przejrzyste i niejednoznaczne. Nie wiem czy skorzystano z automatycznego tłumacza, czy lingwisty – technologicznego analfabety, czy po prostu sama instrukcja to dzieło inżyniera, który wie wszystko i zakłada, że klient posiada identyczną wiedzę.
Nie jestem laikiem, a rozszyfrowanie (skądinąd dość prostej) procedury zajęło mi trochę czasu i kilku prób zakończonych niepowodzeniem. Śmiem twierdzić, że ZU* prędzej się podda, rzuci wiąchę staropolskiej łaciny i otworzy butelkę ze szlachetnym trunkiem, by ukoić skołatane nerwy.
Pewnie spytacie, czemu fachman od instalacji tej konfiguracji nie zrobił? Ano dlatego, że mimo posiadania certyfikatów wszelakich, i wcześniejszej kilkukrotnej instalacji tego samego modelu u innych klientów, doświadczenia z WiFi nie miał. Co więcej, przed instalacją próbował zasięgnąć języka na samsungowej infolinii serwisowej, dostępnej dla instalatorów, ale najwyraźniej i tam, mało kto czuł się na siłach, by rozjaśnić nieco ten wstydliwy temat.
Koniec końców, osiągnąłem pełen sukces. Przyłączenie klimatyzatora do sieci bezprzewodowej wymaga następujących kroków:
- Załączenie dołączonym do urządzenia pilotem trybu pracy modułu WiFi jako punkt dostępowy, co skutkuje pojawieniem się literek AP na wyświetlaczu (tryb ten automatycznie się wyłącza po mniej więcej 5 minutach).
- Przyłączenie się smartfonem do sieci propagowanej przez klimatyzator (SMARTAIRCON) z wykorzystaniem domyślnego hasła.
- Uruchomienie aplikacji Samsung Smart Air Conditioner na smartfonie, tapnięcie przycisku Network Setting, a następnie Setting Start.
- Wpisanie w odpowiednie pola okna dialogowego, (które się pojawi zamiast listy wyboru, zawierającej dostępne sieci bezprzewodowe – jak zostało to przedstawione w instrukcji…) danych (SSID, rodzaj zabezpieczenia, typ szyfrowania, hasło). Zatwierdzenie przesyła te informacje do klimatyzatora.
- Powrót do ekranu początkowego aplikacji i wybranie opcji In-home: rozpocznie się wyszukiwanie klimatyzatora w naszej sieci – jeśli nie popełniliśmy błędów, urządzenie pojawi się na liście, tapnięcie powoduje przejście do ostatniego etapu, autoryzacji.
- Aby uwierzytelnić połączenie aplikacji z urządzeniem należy (zgodnie z poleceniami na ekranie smartfona), wyłączyć klimatiyzator, nacisnąć OK, a następnie po odpowiednim monicie, w ciągu 20 sekund włączyć urządzenie.
To wszystko, od teraz można korzystając z np. iPhone, zacząć zdalną kontrolę. Proste, nieprawdaż? ;)
Po co w ogóle taka zabawa skoro urządzenie ma własnego pilota? Po pierwsze dlatego, że to pilot na podczerwień, więc raczej należy celować w odbionik IR, by klimatyzator wiedział czego chce użytkownik. I jest to dość problematyczne, gdy siedzi się na dole, a machineria zainstalowana jest na piętrze. WiFi takich ograniczeń nie ma.
Na co pozwala aplikacja? Korzystając ze sterowania w sieci lokalnej (In-home) możemy regulować temperaturę w zakresie 16 – 30 st. C, przełączać tryby pracy (automatyczny, chłodzenie, dogrzewanie, osuszanie, wentylacja), ustawiać timer załączający urządzenie o określonych porach i w określone dni oraz załączać wiele innych ciekawych funkcji jak: jonizator, tryb oszczędny, tryb cichy, oczyszczanie wymiennika czy ustawianie odpowiedniego poziomu wilgotności lub temperatury w czasie snu.
Dla mnie jednak najciekawszą, najbardziej przydatną i najcenniejszą zaletą tego rozwiązania, jest możliwość sterowania klimatyzatorem nie tylko w sieci lokalnej, ale również z sieci komórkowej, 3G (lub nawet EDGE)! Inaczej mówiąc, mogę być po za domem, i zdalnie sprawdzić jaką temperaturę mam w domu i w zależności od wyniku oodczytu, tak ustawić parametry pracy, by po powrocie czekał na mnie miły chłodek latem, lub ciepełko zimą. Czyż to nie wygodne?
Oczywiście aby móc sterować (w ograniczonym zakresie) spoza sieci domowej, należy założyć konto na stronie a następnie „certyfikować” swój klimatyzator (podając MAC adres jego interfejsu WiFi). Później wystarczy w smartfonowej aplikacji wybrać Out-of-home i już mamy władzę.
To co mnie ogromnie zaskoczyło, na plus – oczywiście, to fakt, za zarówno z poziomu sieci lokalnej jak i po 3G, możemy urządzenie wyłączyć ale i WŁĄCZYĆ! Cholera, skoro mogę zdalnie uruchamiać klimatyzator, to dlaaczego nie mogę tego samego zrobić z telewizorem czy komputerem? Na pewno wynika to z faktu, że moduł WiFi klimy jest wciąż zasilany i może zareagować na zdarzenie z sieci. Muszę, bliżej się temu tematowi przyjrzeć – być może coś konkretnego i sensownego ustalę, wtedy przeczytacie o tym na łamach applesauce.
Na koniec jeszcze kilka słów na temat samej aplikacji. Nie widziałem wersji dla Androida, ale wersja pod iOS wygląda nie najgorzej, jednak ma kilka irytujących elementów, jak nie przystosowanie do pracy z ekranem w iPhone 5 (ugh, te brzydkie czarne pasy), czy nie pełne tłumaczenie. Liczę na to, że mimo pewnych animozji między Apple i Samsungiem, program ten, nie będzie traktowany po macoszemu, i wkrótce pojawi się poprawiona wersja. Sama obsługa klimatyzatora przebiega stabilnie i bezproblemowo, urządzenie reaguje na polecenia z nieco większym opóźnieniem (zwłaszcza gdy łączymy się po 3G), niż w przypadku sterowania pilotem z zestawu.
Mimo początkowych problemów z konfiguracją ustawień sieciowych i drobnych niedoskonałości aplikacji, uważam, że Samsung odwalił kawał dobrej roboty, i nie żałuję dokonanego wyboru.
* zwykły użytkownik
Już myslałem że znalazłem rozwiazanie po przeczytaniu tego wywodu a tu klops pytam jakie jest hasło domyślne do smartaircon?./
Przyłączenie się smartfonem do sieci propagowanej przez klimatyzator (SMARTAIRCON) z wykorzystaniem domyślnego hasła??????????
Drogi Włodku :) Hasło zawarte jest w pomocy aplikacji na iPhone (sekcja Network Setting) i brzmi: JUNGFRAU2011
Powodzenia!
Dzięki za podpowiedź. Jestem starym prykiem ale krecą mnie jeszcze takie bajery jak ta klima. Po ponownym wgraniu aplikacji udało sie ruszyć sterowanie w domu. Mam mały problem jeszcze ze sterowaniem z zewnątrz. Urządzenie zarejestrowałem u samsunga… i tu muszę krzyknąć huuuurrra bo własnie po kolejnej próbie wpisałem do aplikacji poprawnie adres email i hasło i ruuussszzyło. Bez Twojej podpowiedzi miałem problem ponieważ w moim S4 nie znalazłem tego hasła. Jeszcze raz dzięki. Ciekawe czym jeszcze można będzie można zdalnie posterować ???.
Włodku, „stary” to pojęcie względne ;) U mnie 4-ka z przodu i też lubię takie gadżety. Ciekawa sprawa, że Samsung w swojej aplikacji, na swoim smartfonie informacji o haśle nie podaje :) Myślę, że można z poziomu smartfona/tabletu/komputera zdalnie sterować wieloma urządzeniami, niestety większość z nich pewnie musi być włączona (tak jest np. w przypadku telewizorów). Szkoda, że producenci się boją/wstydzą implementować/oferować takie udogodnienia (sterowanie przez sieć) w swoich produktach, a jeśli już to windują cenę do granic rozsądku i wyżej…
jak jest u was z sterowaniem czasowym
u mie to nie dziala
Nie używałem, ale sprawdzę i dam znać.
Witam
Mam pytanie w jaki sposób certyfikować urządzenie. Wydaje się, że wszystko zrobiłem jak należy a ty na koniec wyskakuje certyfikacja zakończona niepowodzeniem, dodam iż na wyświetlaczu widoczna kontrolka wi-fi lecz nic się nie dzieje, wyłączałem wielokrotnie klimatyzator gdy byłem o to proszony i nic, czy Tez Miałeś z tym problem ? Zaznaczę iż sterowanie in home odbywa się bez problemów
Skoro możesz obsługiwać klimatyzator w sieci lokalnej to jest już dobrze, oznacza to, że ustawienia WiFi są poprawne.
Certyfikowanie urządzenia do sterowania Out-of-home odbywa się na stronie: https://www.samsungsmartappliance.com
Należy tu założyć konto, następnie w zakładce „My page” kliknąć „+Add device” i jako „Device np.” podać adres MAC interfejsu WiFi klimatyzatora. Następnie zatwierdzić przyciskiem „Certify device”
Tak też robiłem lecz za każdym razem kończy się niepowodzeniem postępuję zgodnie z informacjami wyświtlanymi czyli wyłączam i włączam klimatyzator a urządzenie niechce się certyfikować. Zupełnie niewiem o co chodzi
Ciekawa sprawa… Być może akurat serwery Szajsunga leżały. Ja wczoraj też zdalnie nie mogłem sterować klimą, ani z poziomu aplikacji ani po zalogowaniu na stronę. Dziś wszystko już działa. Niestety takie sieciowe rozwiązania, w sytuacji gdy pośredniczy trzecia strona, są dość ryzykowne. Np. w telewizorze Samsunga nie działa funkcja Smart, gdy serwery są nie dostępne. Porażka.
Sam zastanawiam się kiedy producenci zaczną nam zdalnie „psuć” nasze zabawki, chwilę po skończeniu się okresu gwarancyjnego…
Wiktor jak poradziłeś sobie z problemem? Odświeżam temat ale mam dokładnie ten sam problem a serwis Samunga rozłożył ręce
Sympatyczniej konfiguruje się z Androida, bo automatycznie aplikacja łączy się z odpowiednią siecią oraz zna hasło, wyświetla potem sieci jakie klimatyzator widzi – wybieramy i na koniec apka z powrotem przełącza WiFi na poprzednie.
Niestety często mam problemy z komunikacją – nie widzi jednego z dwóch klimatyzatorów w trybie „out of home”.
Niestety albo stety nie posiadam, żadnego smartfona ani tabletu z Androidem, więc nie byłem w stanie tego zweryfikować :) Na szczęście taką konfigurację w zasadzie wykonuje się jednorazowo, więc tragedii nie było.
A co do problemów w komunikacją, gdy np. z poziomu smartfona prez stronę WWW logujesz się na swoje konto Samsung SmartAppliance to widać tam ona klimatyzatory i można nimi sterować?
Jeden tak, drugi nie, to samo na iPhonie i androidzie, Natomiast In-home działają oba albo żaden (zależy od dnia) :/
Ponowna konfiguracja WiFi tego narowistego egzemplarza poprawia sytuację choć na jakiś czas?
Trochę podsumowania:
Po rozłączeniu w SmartAppliance, był problem z ponownym podłączeniem (certyfikowaniem) – pomogło dopiero wyłączenie z prądu (u mnie trzeba było wyłączyć bezpiecznik).
Teraz działa całkiem dobrze.
Problem samego rozłączania był prawdopodobnie w tym, że niepostrzeżenie podłączyłem 14 urządzeń do jednego routera z czego 10 przez WiFi – mimo porządnego routera nie dał rady.
Dzięki za info!
Cieszę się, że egzemplarz klimatyzatora nie okazał się wadliwy (albo moduł WiFi w nim), bo podobno z serwisem Samsunga różnowo nie jest ;)
Jaki router użytkujesz?
D-LINK DSR-1000N – ten daje radę ok. 1h
TP-Link TL-WR941ND v3 – ten wytrzymuje 24h
Jeżeli jest problem z trybem offline – polecam zrobić reset poprzez wyłączenie prądu.
Raz faktycznie miałem taki problem, że lokalnie (In-home) klimatyzator nie komunikował się z aplikacją, natomiast za pośrednictwem konta na stronie działał bez problemu.
Podobnie jak Ty nie mam osobnego wyłącznika, tylko dedykowany bezpiecznik i zdarza mi się wyłączać go np. w czasie burzy. Dlatego wszystko działa praktycznie bez niespodzianek.
Aktualizowałeś firmware w tym D-Linku?
http://www.dlink.com/uk/en/support/product/dsr-1000n-wireless-n-dual-band-unified-service-router
Jak na taki drogi sprzęt, to wyjątkowo słabo radzi sobie z WiFi przy większej liczbie klientów…
TP-link wielokrotnie tańszy a jak widać lepiej sobie radzi, przynajmniej w kwestii stabilności :)
W obu aktualny, teraz rozdzieliłem pomiędzy te dwa routery ruch i (nie zapeszając) jeszcze działa (czyli 4 dni). Też byłem zszokowany dysproporcją jakości i to na korzyść dużo tańszego routera. Jak już byłem bezsilny to chciałem kupić najdroższy router, żeby działało stabilnie, a tu się okazało, że w jednym z popularnych sklepów właśnie ten D-Link jest najdroższym rozwiązaniem :/ Dzięki temu, że D-Link może mieć (po aktualizacji) nawet 3 sieci (w tym jedna 3G), to podłączyłem go do TP-Linka dwoma przewodami i jak traci jedno połączenie to przełącza się na drugie połączenie i jak widać jest ok. Co prawda przez… Czytaj więcej »
I tak sprytnie sobie poradziłeś :)
Czy po wykluczeniu z sieci lokalnej klimatyzatorów ten D-link przy większej ilości innych urządzeń bezprzewodowych też się wysypuje tak często?
Teraz to już nie wiem co jest gdzie, ale jest po około 7 urządzeń z czego max po 2 urządzenia 24h włączone/aktywne (klimatyzatory i drukarka).
Fajniej byłoby jakby działało w jednej sieci (widoczność wszystkiego w obu sieciach), ale wtedy wymiękają. Jak nie działa TV/drukarka/klima przełączam telefon/tablet na drugą sieć i jest ok.
Witam,
Odświeżam trochę temat. Niestety nie da sie sterować klimatyzatoerm poza domem. Brak możliwości zarejestrowania urządzenia u nich na stronie z powodu najprawdopodobnienpoblokowanych portów przez dostawce internetu. Mozna sterować w domu ale na zewnątrz to juz dupa. Niestety serwis samsunga nie ma bladego pojęcia na jakich portach leci komunikacja bo dostawca by mi odblokował ten port. Niestety odradzam zakup przez niekompetencje serwisu i brak reakcji ze strony samsunga
Niestety muszę potwierdzić na dzień dzisiejszy aplikacja samsunga to już poprzednia epoka i brak możliwości sterowania z poza sieci wifi – można jedynie odradzać zakupy samsunga bo jak zwykle u nich ładnie jest tylko w momencie zakupu a potem to już tylko ty masz problem jako klient.
Witam,
Czy ktoś wie, dlaczego aplikacja nie działa z nowym androidem v. 9.
Jest a raczej była doskonała… Teraz nie działają różne funkcje a o łączeniu poza domem można zapomnieć