Apple: symbole klawiszy – historia prawdziwa

Podstawowym sposobem naszej komunikacji, w wersji obrazkowej są symbole. Jakby nie patrzeć litery alfabetu, cyfry, operatory (jak „=”, „+”, „-” i podobne), znaki interpunkcyjne („.”, „;”, „?”, „!”, itp.) i pozostałe znaki specjalne (np. „@”), to nic innego jak symbole graficzne, wzbogacające nasze porozumiewanie się.

Twory złożone, jak słowa czy zdania, bazujące na wyżej wymienionych znakach mają pewne ograniczenia – są łatwe do zrozumienia dla osób posługujących się danym językiem.  Wiele wyrazów ma różne znaczenie w zależności od użytego kontekstu. Mogą też występować w podobnym zapisie w innych językach, co gwarantuje mniej lub bardziej zabawne nieporozumienia.

Bardziej uniwersalną formą przekazywania informacji są piktogramy. Znaki drogowe, symbole elektryczne, czy choćby emotikony, są praktycznie identyczne na całym świecie i czytelne nawet dla laików, prawda?

Klawiatura komputera musi pomieścić wiele różnych znaków i symboli pomocnicznych. Dlatego, każdy z klawiszy (alfanumerycznych, specjalnych, sterujących kursorem, funkcyjnych i numerycznych) posiada odpowiedni symbol (czasem więcej niż jeden). Gdy patrzycie na klawiatury swoich komputerów, zapewne większość z klawiszy używacie bezwiednie, intuicyjnie, bez specjalnego zastanawiania się nad tą graficzną reprezentacją ukrytej pod klawiszem funkcji. Ale są też i klawisze, które omijacie szerokim łukiem, pozostawiając znajdujące się na nich symbole w spokoju, owiane tajemnicą ;)

Apple nie jest w tym temacie przesadnie skryte, listę większości piktogramów znajdujących zarówno na klawiszach, jak i symbole wyświetlane w menu Findera i innych aplikacji zobaczycie tutaj. Jeszcze bardziej kompletny zestaw (wraz z kodami Unicode) przygotował Joe Weaks na swoim blogu. Oczywiście nie na każdej klawiaturze Maca występują wszystkie symbole i wyglądają tak samo.

No dobra, mamy już więc jasność z jakimi symbolami możemy mieć do czynienia, ale czy zastanawialiście się nad pochodzeniem coponiektórych? Dlaczego akurat takie są, jaka jest ich historia?

Przyjrzyjmy się dwóm najbardziej charakterystycznym symbolom, które każdy Mac ma :)

Klawisz Command (zwany również klawiszem Apple, Jabłko) posiada zarówno skrót „cmd”, jak i dziwny symbol zwany przez różnych użytkowników: precelśmigło, kalafior, koniczynka, supeł, pętelka. W innych językach określeń jest jeszcze więcej! (Na niektórych klawiaturach znajdziecie cały wyraz „command” lub symbol nadgryzionego jabłuszka – w postaci konturu/obrysu (tzw. „open Apple key”), najczęściej zamiast trzyliterowego skrótu). Znaczenie klawisza jest nam wszystkim dobrze znane, więc nie ma sensu tego tu poruszać. Ciekawa jest za to kwestia, że gdy spojrzycie w menu, to ujrzycie tam wyłącznie tajemniczy symbol:

Symbol ten występuje pod wieloma różnymi nazwami i znaczeniami, m.in.: krzyż św. Jana, węzeł Bowena, a nawet supeł prawdziwych kochanków :) Dlaczego znalazł on swoje miejsce na makowej klawiaturze i w menu systemu Mac OS a obecnie OS X? Historia sięga 1983 roku. Otóż grupa programistów, w której znajdował się nieoceniony Andy Hertzfeld, doszła do wniosku, że użytkownik powiniem mieć możliwość wyboru pewnych komend menu prosto z poziomu klawiatury. Dodali więc kolejny klawisz na klawiaturze i nazwali go klawiszem Apple. Natomiast po prawej stronie każdej komendy w menu, która miała być dostępna pod skrótem klawiszowym, umieścili miniaturowe logo Apple. To ostanie nie spodobało się Stefanowi, który – słusznie zresztą – stwierdził, że na ekranie znajduje się zbyt wiele jabłuszek, trywalizując znaczenie tak istotnego dla firmy logo. Ekipa miała więc kilka dni na zaproponowanie symbolu alternatywnego, i tu wykazała się równie zasłużona co Andy, Susan Kare – prezentując symbol używany w Szwecji do oznaczenia interesujących miejsc i atrakcji na… kempingu, takie dawne oznakowanie POI.

Zauważyliście, że linia tworząca symbol nie ma początku ani końca? Jest, podobnie jak znak nieskończoności, nieskończoną pętlą. A czy pamiętacie pod jakim adresem mieści się głowna siedziba Apple?

Klawisz Option (znany nam bardziej jako klawisz Opcja, w pecetach zwany wyłącznie klawiszem Alt) posiada zwykle pełne oznaczenie „Option” lub skrót „alt” (czasem również „opt”) oraz specjalny symbol określany żartobliwie półwanną. Co ciekawe w latach 1980-1984, klawisz ten posiadał również symbol wypełnionego jabłuszka (tzw. „closed Apple key”) – w przeciwieństwie do konturu użytego na klawiszu Command.

Cóż w rzeczywistości może ten symbol oznaczać? Nie udało mi się znaleźć jednego, niepodważalnego i wiarygodnego wyjaśnienia, ale najbardziej prawdopodobne są dwa wytłumaczenia, co symbolizuje piktogram:

  • mikroprzełącznik pozwalający na przepływ prądu w obwodzie jedną lub drugą drogą,
  • zwrotnicę torową umożliwiającą zmianę trasy pojazdu szynowego.

W sumie oba wytłumaczenia są trafne – zastosowanie użytych w nich rozwiązań daje możliwość, opcję, alternatywę czyli to  czemu służy klawisz Opcji w naszych Maczkach…

We wpisie wykorzystałem zdjęcia z witryn Apple, Wikipedii oraz bloga Lori Emerson.

0 0 votes
Article Rating