Sztuczki na ekranie logowania OS X (2) – własna tapeta i komunikat
Programiści w Apple po za udoskonalaniem oprogramowania często wprowadzają zmiany utrudniające wykonanie niektórych operacji. Zmienia to się często w kolejnych wersjach systemu. Dzisiejsze sztuczki działają w 100% w Mavericksie, co do starszych OS X’ów jak i nowego Yosemite nie mam pewności, więc jeśli ktoś z Was to sprawdzi i podzieli się informacją w komentarzu – wdzięczni będą wszyscy.
Zmienić tło Findera potrafi każdy, ale jeśli chcielibyśmy użyć własnej tapety w ekranie logowania, zamiast „fabrycznego” szarego tła, wymaga to podjęcia nieco większej liczby kroków. Standardowy wygląd okna logowania nie jest brzydki, ale wiele osób chce spersonalizować swój komputer, a to całkiem fajny sposób. Wadą prezentowanego rozwiązania jest fakt, że pozbędziemy się również nadgryzionego jabłuszka, ale nic nie stoi na przeszkodzie by na własnej tapecie takowe (a nawet bardziej atrakcyjne) umieścić.
Dokonane zmiany będą widoczne zarówno podczas startu systemu, jak również po wybraniu okna logowania, jeśli mamy aktywną funkcję Szybkie przełączanie użytkowników.
Krok 1: Przygotowanie tapety.
Po za wybraniem motywu tła, który nas będzie satysfakcjonował warto tak dobrać plik graficzny, by jego rozdzielczość odpowiadała natywnej rozdzielczości ekranu. Ponadto należy w edytorze graficznym nieco tę tapetę zmodyfikować – dodać biały lub transparentny pasek u góry dlatego, że obraz nie jest centrowany według środka ekranu a według oryginalnej pozycji jabłka. Ja w swoim iMacu 20″ (rozdzielczość 1680 x 1050) użyłem tapety o wymiarach 1680 x 1418 piseli. To nie wszystko, nowa tapeta zakryje ikony przycisków Uśpij, Uruchom ponownie oraz Wyłącz i jeśli chcemy je oglądać i używać (a nie trafiać w nie kursorem myszy po omacku), to albo metodą prób i błędów osadzamy odpowiednie ikonki (które znajdują się w folderze, do którego ścieżkę podaję niżej) na naszej tapecie, albo dodajemy przezroczysty pasek do naszej nowej tapety od dołu. Wtedy jednak ta przestrzeń na ekranie logowania będzie miała domyślny, nudny, szary kolor. Za to przyciski będą dostępne bez zgadywania.
Drugi sposób jest o tyle bardziej bezpieczny, że w przypadku gdy mamy więcej kont użytkowników to po za trzema wspomnianymi przyciskami pojawiają, odpowiednio do sytuacji inne jeszcze, tj. Anuluj i Przełącz użytkownika. Gdy już posiadamy odpowiedni plik należy przekonwertować go do formatu png. Ostatnia rzecz w tym kroku to utworzenie dodatkowych 3 kopii tego samego pliku i nadanie wszystkim następujących nazw (podane nazwy plików muszą mieć dokładnie takie brzmienie!):
- apple.png
- apple_s1.png
- apple_s1@2x.png
- apple@2x.png
Krok 2: Utworzenie kopii zapasowych oryginalnych tapet systemowych (a w zasadzie plików z logo Apple) okna logowania.
Warto utworzyć folder przeznaczony do przechowywania tych domyślnych plików. Następnie w Finderze wybieramy z menu Idź opcję Idź do katalogu… (skrót: Shift+Command+G) i wpisujemy następującą scieżkę:
/System/Library/PrivateFrameworks/LoginUIKit.framework/Versions/A/
Frameworks/LoginUICore.framework/Versions/A/Resources
Znajdujemy tu pliki o identycznych do wymienionych w kroku 1 nazwach i robimy ich kopie do przeznaczonego na backup folderu. Możemy zrobić to wykorzystując funkcję „przeciągnij i upuść” przy wciśniętym jednocześnie klawiszu Alt (Option).
Krok 3: Skopiowanie nowych tapet w miejsce oryginalnych plików.
Przygotowane własne tapety wrzucamy do folderu systemowego znajdującego się pod ścieżką wskazaną w kroku 2. Zostaniemy poproszeni o uwierzytelnienie operacji zmiany plików systemowych co potwierdzamy, a spytani o to czy chcemy pozostawić obie, zatrzymać czy zastąpić – wybieramy ostatnią opcję. Potwierdzamy tę operację dla każdego z czterech plików (możemy też zaznaczyć checkbox „Zastosuj do wszystkich”) i wpisujemy hasło administratora. Zrobione.
Dodatkowo możemy „upiększyć” ekran logowania własnym powitalnym (lub ostrzegawczym) komunikatem. Aby tego dokonać skorzystamy ze znanego już nam przyjaciela – aplikacji Terminal. Wpisujemy poniższe:
sudo defaults write /Library/Preferences/com.apple.loginwindow LoginwindowText 'applesauce.pl - Twoje źródło wiedzy i rozrywki!'
Zatwierdzamy Enterem, wpisujemy hasło administratora i przy następnym logowaniu powita nas stosowny komunikat. Aby wrócić do stanu domyślnego należy w Terminalu wprowadzić poniższe wyrażenie:
sudo defaults delete /Library/Preferences/com.apple.loginwindow LoginwindowText
Efekt końcowy u mnie wygląda obecnie tak:
Smacznego!
Komunikat można też dodać zdecydowanie łatwiej, bez korzystania z terminala (jeśli ktoś się boi, albo coś :)):
Preferencje systemowe -> Ochrona i prywatność -> Ogólne -> Pokaż komunikat, gdy ekran jest zablokowany -> „Ustaw komunikat blokady…”
Zgadza się :) Tapetę można też zmienić bodajże dzięki aplikacji Deeper (Titanium’s Software), ale zawsze warto wiedzieć jak takie rzeczy zrobić „od kuchni”. Można pójść na łatwiznę, albo poznać lepiej system :P