Przywracanie klasycznego działania przycisków multimedialnych w High Sierra

Nowy system operacyjny od Apple porządnie rozgościł się już na naszych Makach. Pomijając wszelkie problemy wieku dziecięcego, które w przypadku tej odsłony macOS dają mi się szczególnie we znaki jedna zmiana, jaką otrzymaliśmy irytowała mnie szczególnie. Jak zapewne sami zauważyliście, przyciski służące obsłudze multimediów zmieniły swój sposób działania. Dotychczas niezależnie od otwartych aplikacji pozwalały one na sterowanie tym, co dzieje się aktualnie z iTunes. Jest to o tyle ważne, że w moim przypadku jest to domyślny odtwarzacz, który pompuje muzykę w trakcie pracy przez 90% czasu.

W High Sierra wspomniane klawisze mają przełożenie na aktualnie otwarte okno. Przykładowo, kiedy odpala się film na YouTube, będą one zatrzymywały i uruchamiały oglądane wideo. Mnie zawsze służyły do zatrzymywania aktualnie słuchanej muzyki, żeby skupić się na tym, co chcę obejrzeć. Po aktualizacji systemu wymagało to dodatkowego przełączania się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami. Jak się zapewne już domyśliliście, nie wzbudzało to mojej radości.

Na szczęście istnieje sposób, aby powrócić do klasycznego działania tych przycisków. Rozwiązaniem jest mała aplikacja o nazwie High Sierra Media Key Enabler. Znajdziecie ją na stronie programisty, który ją przygotował. Po pobraniu wystarczy ją uruchomić i działanie klawiszy multimedialnych wróci do starego modelu działania. Sam program gości w górnym pasku menu. Autor udostępnia kod źródłowy na GitHub, więc można być spokojnym o niepożądane działanie aplikacji. Nie mniej nie posiada on certyfikatu Apple więc aby uruchomić to narzędzie, musicie w ustawieniach zabezpieczeń jednorazowo na to zezwolić.

Mam nadzieję, że w przyszłości macOS pozwoli na powrót do standardowego działania klawiszy multimedialnych, aktualny model ich działania zupełnie nie odpowiada moim preferencjom. Na szczęście pojawiła się ta mała aplikacja, która oszczędza mi sporo frustracji przy codziennej pracy na macOS. Swoją drogą ciekaw jestem, jak to wygląda z Waszej perspektywy.

0 0 votes
Article Rating