Przydatne skróty klawiaturowe w OS X

Osobiście uważam, że używanie skrótów klawiszowych w systemie OS X to podstawa efektywnej pracy. Sam staram się używać ich jak najczęściej i wciąż poszukuję nowych, które mogą pomóc mi przyśpieszyć realizację codziennych zadań. Jeżeli nie znajdę odpowiednich w systemie, to tworzę je według potrzeb. Te nowo tworzone najczęściej odwołują się do makr realizowanych przez Keyboard Maestro i służących automatyzacji mojej pracy. Dziś jednak mam dla Was listę tych domyślnie działających w systemie, o których bardzo prawdopodobnie nie wiedzieliście. Oczywiście pomijam tutaj klasyki typu kopiuj, wklej i tym podobne.

Zarządzanie aplikacjami:

Command+Alt+Escape – Wyświetlenie listy uruchomionych aplikacji i wymuszenie zamknięcia wybranej.

Command+Shift+Alt+Escape (przytrzymane przez trzy sekundy) – wymusza zamknięcie aplikacji, która aktualnie znajduje się „na wierzchu”

Edycja tekstu:

Fn+Backspace – klasyczny przycisk Delete

Shift+Alt+Backspace – kasowanie słowa po lewej stronie kursora

Fn+Alt+Backspace – kasowanie słowa po prawej stronie kursoras

Control+Command+D – wyświetla słownik z definicją słowa, przy którym znajduje się kursor myszy

Zrzuty ekranu:

Command+Shift+3 – zrzut całego ekranu. Zapis do pliku.

Command+Shift+Control+3 – zrzut całego ekranu. Zapis do schowka.

Command+Shift+4 – zrzut wybranego obszaru. Możecie tutaj wykorzystać spację, która przełączy Was w tryb zrzutu obszaru wybranej aplikacji. Zapis do pliku.

Command+Shift+Control+4 – zrzut wybranego obszaru. Możecie tutaj wykorzystać spację, która przełączy Was w tryb zrzutu obszaru wybranej aplikacji. Zapis do schowka.

Opcje wyłączania Maca:

Shift+Control+Eject/Power – usypianie wyświetlacza

Command+Option +Eject/Power – usypianie komputera

Command+Control+Eject/Power – zapisz zmiany i wyłącz wszystkie aplikacje po czym uśpij komputer

Command + Option+Control +Eject/Power – wyłączenie komputera

Inne:

Command+` – przełączanie pomiędzy oknami aktywnej aplikacji

Control+F3 – stare dobre Expose, pokazuje nam wszystkie aktualnie otwarte okna aplikacji

Command+F3 – pokaż Pulpit

Command+Shift+I – utworzenie wiadomości mail z linkiem do aktualnie oglądanej strony WWW. Działa jedynie w Safari.

Ciekaw jestem, które z wymienionych skrótów są dla Was nowością, a które należą do najczęściej używanych. Podzielcie się tą informacją w komentarzach. Chętnie poznam Wasze preferencje w tej kwestii, a może sam przy okazji dodam do zbioru moich faworytów coś nowego.

0 0 votes
Article Rating