Podpis HTML w Apple Mail
W przypadku kiedy używacie funkcji automatycznego podpisu w aplikacji Apple Mail nie macie zbyt dużego pola do popisu. Tak naprawdę, wszystkie świetnie wyglądające sygnatury w stopkach maili są tworzone przy użyciu kodu HTML. Niestety domyślny edytor w aplikacji nie pozwala nam na takie zabiegi. Jesteśmy ograniczeni do prostej treści z ewentualnym pogrubieniem lub kursywą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby obejść to ograniczenie. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać.
Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać jest stworzenie w ustawieniach aplikacji Mail prostego podpisu, który wygeneruje nam odpowiedni plik z wymaganą składnią. Po tym kroku należy zamknąć klienta poczty. Dla pewności użyjcie skrótu klawiaturowego ⌘+Q.
Oczywiście, musimy być również uzbrojeni w nasz nowy podpis w wersji HTML. Polecam napisanie go we własnym zakresie. Sprowadza się to do znajomości kilku podstawowych znaczników tego języka i przy okazji możecie poznać podstawy tej składni. Jeżeli nie czujecie się na siłach, to w internecie istnieje sporo stron, które wygenerują dla Was odpowiedni kod. Dla przykładu zajrzyjcie TUTAJ.
Teraz musimy dokonać modyfikacji odpowiedniego pliku. W tym celu należy przejść do katalogu zawierającego pliki podpisów. Najszybciej dokonacie tego uruchamiając okno Findera i naciskając kombinację klawiszy Shift+⌘+G. W oknie wpiszcie następującą ścieżkę:
/Users/<nazwa użytkownika>/Library/Mail/V4/MailData/Signatures/
Inną drogą jest wybranie z górnego Menu opcji Idź i naciśnięcie klawisza alt, pojawi się wtedy opcja wyboru Biblioteka. Po wejściu w nią musicie nawigować do katalogu Signatures zgodnie z wyżej podaną ścieżką.
W tym miejscu musicie odnaleźć plik, którego data modyfikacji jest najnowsza. Będzie to stworzony przed chwilą przykładowy podpis i to właśnie w nim musimy dokonać zmian. Po otwarciu w dowolnym edytorze tekstu, kasujemy wszystko co występuje po linii z treścią „Mime-Version…” i dodajemy tam naszą treść HTML. Ja z reguły umieszczam całą część zawartą w znacznikach body wraz z nimi. Poniżej przykładowa forma zawartości pliku.
Po wprowadzeniu zmian zapisujemy zmiany i zamykamy edytor. Zanim jednak uruchomimy aplikację Mail musimy plik z podpisem zablokować. Aby tego dokonać wybieramy go i naciskamy skrót klawiaturowy ⌘+I, który otwiera właściwości pliku. Tutaj zaznaczamy odpowiednią opcję.
Od tej chwili po uruchomieniu aplikacji Mail powinniście zobaczyć swój nowy piękny -jeżeli się postaraliście – podpis. Szkoda, że osiągnięcie tego efektu wymaga tylu, nie ukrywajmy, skomplikowanych kroków. Jednak dla chcącego nic trudnego.
Można tak: generujesz sobie podpis app na iOS Signatures: https://itunes.apple.com/pl/app/signatures-email-personality/id521609555?mt=8 a potem zapisujesz sobie i poprzez Dropbox masz jako .html na komputerze. ;-) A dalej to już jak Kuba piszesz. ;-)
Ja tam zrobiłem w Pages wraz z logo i go skopiowałem do Mail.
Witam, zrobiłem stopkę zgodnie z instrukcją. Wszystko działa tylko mam jeden problem. Wysyłam sam tekst i jest ok. Jak dodam załącznik .pdf, .xls to u mnie w programie jest ok, ale… na poczcie @o2.pl jako odebrana wiadomość dubluje mi stopke – piersza wersja „rozjechana” pod spodem ok. Tak jakbym 2 razy ten sam email wysłał.
Gdzie popełniam błąd jeśli stopka nie zawiera zdjęć, tylko sam tekst? Podpis wygenerowany jest poprawnie, ale już w wiadomości nie pojawiają się zdjęcia logo.
Już załatwiona sprawa.
:)
W każdym razie finalnie wszystko poszło OK dzięki zastosowaniu się do wszystkich zawartych w artykule instrukcji. Dzięki :)
a jak mogę dodać ikonkę facebooka do podpisu?
W OS X El Capitan ścieżka do sygnaturek się zmieniła i już nie ma jej w podanej lokalizacji. Może jakaś aktualizacja pod nowsze OSy? ;) Dalej się z tym podpisem nie uporałem.
Zapisane na liście rzeczy do zrobienia ;)
Bardzo przydatny artykuł. Wiele informacji wartych zastosowania.