Fantastical 2 – najlepszy kalendarz dla OS X

fanatstical_2_1

Wiele osób czekało na ten moment. Fantastical 2, najlepszy kalendarz dla OS X, nareszcie zawitał do App Store. Ja również przebierałem nogami wypatrując tej odświeżonej wersji. Może to być odrobinę dziwne, bo nie korzystam zbyt często z kalendarza. Mam jednak słabość do doskonałych aplikacji. Poza tym namiętnie korzystam z mini okna poprzedniej wersji aplikacji rezydującego w górnym menu. Nie wyobrażam sobie lepszego sposobu na dodawanie wydarzeń.

Pierwsze co rzuca się w oczy po instalacji Fantastical 2 to piękny interfejs. Został on całkowicie odświeżony i dostosowany do standardu jaki wprowadził OS X Yosemite. Lekkość i minimalizm zapewniają czytelny podgląd kolejnych dni, tygodni czy miesięcy, które mamy rozplanowane. Boczny pasek zawierający listę nadchodzących wydarzeń zawiera jednocześnie mini kalendarz i miejsce gdzie dodajemy kolejne ważne daty. Domyślnie ma on czarne tło, jednak twórcy przygotowali też wersję Light interfejsu. W mojej opinii zlewa się ona zbytnio w całość, co powoduje że poszczególne elementy tracą czytelną i odpowiednią separację kolumn. Całość sprowadza się do trzech kolorów. Czarny, biały i czerwony to gama do której przyzywczaili nas programiści Flexibits. Jeżeli używacie Fantastical dla iPhone’a lub wersję dla iPada to szybko poczujecie się jak w domu.

fanatstical_2_2

Mój ulubiony element, czyli mini okno aplikacji dostępne pod skrótem klawiszowym i w górnym pasku menu również doczekał się odświeżenia. Okno jest analogiczne do poprzedniej wersji, jednak również zostało dopasowane do interfejsu Yosemite. W tej chwili wygląda znakomicie i tylko dla niego jestem skłonny kupić Fantastical 2. Poprzednia wersja stawała się irytująca właśnie ze względu na swój prehistoryczny wygląd.

Oczywiście nie samym wyglądem człowiek żyje. Aplikacja posiada wsparcie dla naturalnego języka. Dzięki temu możemy wpisywać do kalendarza wydarzenia w postaci zdań, które określają wszystkie jego cechy. Niestety, język polski nie jest wspierany, jednak podstawowa znajomość angielskiego wystarczy aby wygodnie korzystać z tej funkcji. Osoby podróżujące po świecie na pewno docenią też możliwość zapisywanie godzin według różnych stref czasowych. Możliwość wpisywania godzin z oznaczeniem według jakiej strefy mają być interpretowane jest doskonałym dodatkiem. Jeżeli chodzi o czas to znajduję tutaj jeden mankament. Aplikacja nie pozwala skonfigurować się tak, aby tydzień rozpoczynał się od bieżącego dnia. Jest często wybierany sposób prezentacji kalendarza w innych aplikacjach i myślę, że spore grono osób, włączając mnie, będzie na to narzekać.

Zdecydowanie warte uwagi jest też wykorzystanie geolokacji. Teraz bez kłopotu dla wydarzeń i powiadomień można definiować lokalizacje. Aplikacja pomaga w wyszukiwaniu i w oknie podglądu wydarzenia pokazuje mapę z zaznaczonym wybranym miejscem. Wykorzystanie tej funkcji w połączeniu z przypomnieniami przypisanymi do lokalizacji 1 może być bardzo przydatnym dodatkiem.

fanatstical_2_4

Fantastical 2 został również uzbrojony w nowość, którą otrzymaliśmy wraz z najnowszym OS X. Handoff, bo o nim mowa, pozwala na przeniesienie aktualnego stanu pracy w kalendarzu do aplikacji iOS i odwrotnie. W momencie, kiedy musisz szybko się przemieścić, a właśnie ustalałeś harmonogram kolejnego tygodnia, bez problemu możesz przenieść tą czynność z komputera na telefon lub odwrotnie. Dla zabieganych osób, cudowne ułatwienie. Dodatkowo, udostępniony został widget do Centrum Powiadomień, który pozwala na szybki podgląd bieżących wpisów na dany dzień.

Niestety delikatną czkawką może się odbić cena aplikacji. Fantastical 2 kosztuje aktualnie 39,99 € i jest to cena promocyjna. Po jej zakończeniu wróci do poziomu 49,99 €. Dla większości z użytkowników to dość zaporowa kwota. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby udostępnienie jedynie pomocnika, takiego jak wersja pierwsza z nowym wyglądem za rozsądną cenę. Wtedy kupiłbym go bez wahania. Jednak osoby, które opierają swoje życie na planowaniu dnia przy użyciu kalendarza, nie powinny się zastanawiać nawet chwili. Udogodnienia jakie niesie ta nowa wersja, są nie do przecenienia. Dodatkowo wygląd aplikacji zachęca do korzystania. Serdecznie polecam, bo to zdecydowanie najlepszy kalendarz dla OS X. W połączeniu z wersją dla iPhone oraz iPada tworzy idealne zestawienie. Warto kupić go zwłaszcza teraz, kiedy jest okazacja zaoszczędzić 10 €.

Aplikację Fantastical 2 znajdziecie w AppStore w cenie 39,99 €


W związku z premierą Fantastical 2 obniżono ceny aplikacji dla iPhone’a i iPada. Poniżej linki:

Fantastical 2 for iPhone – 2,99 €

Fantastical 2 for iPad – 6,99 €

0 0 vote
Article Rating


  1. przy użyciu geofence