Cloak – bezpieczne połączenie z sieciami publicznymi w iOS i OS X

CloakIcon

Żyjemy w czasach, kiedy możliwość połączenia z internetem jest wyznacznikiem w kwestii wyboru hotelu, sal konferencyjnych, pubów i tym podobnych. Najczęściej znajdujemy tam otwarte sieci WiFi, do których bez większego namysłu się podłączamy. Bywa też, że logujemy się do zabezpieczonych sieci, które dla przykładu udostępnia organizator konferencji lub jakiegokolwiek innego wydarzenia. Niestety mało kto zastanawia się nad faktem ilości osób, która jednocześnie z nami jest do tego WiFi podłączona. Musicie wiedzieć, że za każdym razem istnieje potencjalne zagrożenie, że jakiś przyjemniaczek skanuje cały ruch i wydobywa Wasze cenne informacje, które przykrym trafem udało mu się przechwycić. Jak się przed tym ustrzec? Chciałbym przedstawić Wam rewelacyjne narzędzie, które zapewni komfort bezpiecznego korzystania z publicznych sieci.

Cloak to oprogramowanie, które jest dostępne zarówno na iOS jak i OS X. Pozwala w prosty sposób zabezpieczyć swoje połączenie z siecią i stać się anonimowym. Oprogramowanie działa w banalny sposób, tworzy tunel VPN do bezpiecznej lokalizacji, z której dalej odbywa się nasz ruch. Domyślnie aplikacja wybiera najszybsze dostępne połączenie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby wybrać lokalizację do której nasz tunel ma być skierowany. Do wyboru mamy wszystkie kontynenty, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Szyfrowanie i bezpieczeństwo tego typu połączeń powodują, że dane, które przesyłamy przez sieć stają się bezużyteczne dla każdej osoby, która chciałaby je przechwycić. Dodatkowo będziecie mogli przy jego użyciu uzyskać dostęp do treści, które są ograniczone tylko do danego kraju lub kontynentu.

Cloak_Local

Wersja dla OS X po instalacji i uruchomieniu rezyduje w górnym pasku menu. Uruchomienie bezpiecznego połączenia sprowadza się jedynie do otwarcia menu kontekstowego i kliknięcia przycisku Secure my connection. Po kilku sekundach, tunel zostanie ustanowiony i jesteśmy bezpieczni. Wygodną opcją jest możliwość zdefiniowania skrótu klawiszowego, za pomocą którego można uruchamiać lub wyłączać VPN. Dodatkowo w ustawieniach aplikacji możemy wybrać jakie sieci mają być automatycznie zabezpieczane przy użyciu Cloak oraz przygotować listę tych zaufanych. Myślę, że warto optymalnie do swoich potrzeb skonfigurować te opcje aby nie musieć pamiętać o zabezpieczeniu w publicznych sieciach i pozostawić to automatycznym mechanizmom.

Cloak_Menu

Wersja dla iOS to bardzo uproszczona aplikacja, która instaluje odpowiedni profil VPN w naszym telefonie. Pozwala też na konfigurację sieci zaufanych, lokalizacji przez którą ma powstać tunel oraz to, czy Cloak ma automatycznie uruchamiać tunel w przypadku niezaufanych połączeń. Aby uruchomić bezpieczne łącze musimy udać się do Ustawień naszego iPhone’a i w zakładce ogólnie odnaleźć pozycję VPN, po wejściu w nią możemy uruchomić tunelowanie. Oczywiście jeżeli uruchomicie automatyczne działanie aplikacji to VPN zostanie uruchomiony bez podjęcia jakichkolwiek kroków ze strony użytkownika bezpośrednio po podłączeniu do sieci. Ważne jest, że w przypadku zmiany ustawień w aplikacji musi nastąpić ponowna instalacja zmodyfikowanego profilu połączenia.

Cloak_iOS

Niestety korzystanie z Cloak nie jest darmowe. Wymaga od nas wykupienia abonamentu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyście tak jak ja skorzystali z 30 dniowego okresu próbnego. Jeżeli zdecydujecie się, że chcecie wykupić abonament, to macie do wyboru dwie opcje. Mini Plan, który pozwoli na transfer 5 GB danych przy użyciu bezpiecznego tunelu za 2,99 dolarów miesięcznie oraz Unlimited, który jak sama nazwa wskazuje nie ma ograniczeń i kosztuje 9,99 $ miesięcznie. W mojej ocenie są to bardzo rozsądne ceny. W kontekście poczucia i realnego bezpieczeństwa jakie gwarantuje aplikacja nie jest to duży wydatek. Dodatkowo możemy w ramach abonamentu korzystać z usługi na dowolnej liczbie urządzeń.

Osobiście jestem absolutnie zachwycony aplikacją Cloak. Zabezpieczenie swojego połączenia sieciowego przy jej użyciu jest banalnie proste. Przy odpowiedniej konfiguracji program pozostaje dla użytkownika całkowicie transparentny co dla mnie jest olbrzymim atutem. Dla wielu zaporą może być opłata za możliwość korzystania. Jednak wiele osób poczucie bezpieczeństwa ceni sobie bardziej niż kilkanaście złotych miesięcznie. Gdybym często korzystał z publicznych sieci to nie zastanawiałbym się nad wykorzystaniem Cloak w codziennej pracy nawet przez chwilę. Gorąco zachęcam Was do testów we własnym zakresie i serdecznie polecam!

Linki do aplikacji dla OS X znajdziecie na stronie dewelopera.

Wersja dla iOS dostępna jest za darmo w AppStore.