Wyłączenie publicznej bety macOS – rozwiązanie problemu

install-macos-sierra

Uczestnictwo w publicznych testach wersji beta systemu macOS to smakowity kąsek dla wszystkich fanów komputerów Apple. Sam, mimo świadomości ryzyka, jakie za tym płynie i możliwej utraty stabilnego środowiska pracy, kolejny rok z rzędu uczestniczyłem w tym programie. Oczywiście istnieje możliwość, aby zrezygnować z otrzymywania wstępnych wersji najnowszych aktualizacji. Jednak w moim przypadku i z tego, co udało mi się zaobserwować u kilku innych znanych mi użytkowników, zalecane kroki nie do końca zapewniały sukces w opuszczeniu grona testerów.

Ja swoim zwyczajem, po oficjalnej premierze systemu, postanowiłem, że wracam do stabilnej wersji dystrybuowanej przez App Store. Wyłączyłem więc dla swojego konta uczestnictwo w programie publicznych bet i w ustawieniach App Store dezaktywowałem opcję, która pozwala na pobieranie wstępnych wersji macOS. Ku mojemu zdziwieniu, po kilku dniach wśród aktualizacji zagościła pozycja macOS 12.1 Public Beta 1.

Oczywiście jeszcze raz zweryfikowałem czy rzeczywiście we właściwy sposób opuściłem program beta. Okazało się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Co się okazuje, sam system mimo odpowiednich zmian, wciąż sięgał do niewłaściwego repozytorium. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi niezastąpiony Terminal. Należy wykonać w nim następującą komendę, potwierdzając ją swoim systemowym hasłem.

sudo softwareupdate --clear-catalog

Powoduje ona przywrócenie domyślnych wartości dla kanałów dystrybucji oprogramowania. Po jej wykonaniu App Store znów zaczął pokazywać stabilne i oficjalne najnowsze wersje aktualizacji systemu. Zmiana ta nie wymaga również ponownego uruchomienia macOS.

Warto dodać, że z poziomu terminala można również sprawdzić aktualnie dostępne aktualizacje przy użyciu komendy:

sudo softwareupdate --list

Mam nadzieję, że w Waszym przypadku opuszczenie programu beta przebiegło bez problemu i nie będziecie musieli podejmować podanych kroków. Warto jednak mieć świadomość, że rozwiązanie jest w gruncie rzeczy banalne i dostępne na wyciągnięcie ręki.

0 0 votes
Article Rating