Skrót klawiszowy udostępnienia strony z Safari na Twitterze lub przez iMessage
Myślę, że nie minę się z prawdą twierdząc, że jedną z najczęstszych czynności w kwestii udostępniania informacji jest przesyłanie linków. Safari domyślnie udostępnia jedynie jeden skrót klawiszowy, który umożliwia tą czynność. ⌘+I pozwala na wysłanie adresu przy pomocy poczty elektronicznej. Częściej jednak przydatne jest wysyłanie ich na swój timeline Twittera lub przy pomocy wiadomości iMessage.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takie skróty skonfigurować własnoręcznie. Przedstawię Wam dwie metody. Pierwsza, w pełni oparta o możliwości systemu OS X, druga z udziałem mojego ulubionego Keyboard Maestro. Preferuję oczywiście tę drugą. Wynika to z faktu synchronizacji pomiędzy urządzeniami oraz uporządkowanej struktury utworzonych we własnym zakresie skrótów klawiaturowych uruchamiających makra.
Zacznijmy od standardowej metody. W tym celu musicie udać się do ustawień klawiatury w Preferencjach Systemowych i przejść do zakładki Skróty. W tym miejscu, w lewym panelu należy wybrać z listy pozycję Skróty programu. Następnie, przy pomocy przycisku dodawania nowego skrótu 1 wywołujemy okno preferencji. Tutaj, z listy programów należy wybrać Safari i wpisać nazwę interesującej nas pozycji menu. W zależności od preferencji należy wpisać słowo Twitter lub Wiadomości. Kolejnym krokiem jest sprecyzowanie jakiego skrótu klawiszowego chcemy używać. Ja wykorzystałem następujące:
- ⌘+Ctrl+T – dla udostępnienia linku przy pomocy Tweet’a
- ⌘+Ctrl+M – dla udostępnienia linku przy pomocy wiadomości iMessage
Oczywiście możecie stworzyć dwa osobne skróty dla obu tych opcji. Poniżej zrzut ekranu, który ułatwi Wam całą czynność.
W przypadku Keyboard Maestro, jest to odrobinę trudniejsze. Aby tego dokonać, musicie stworzyć nowe makro, będące aktywne w wybranej aplikacji. Następnie należy stworzyć prostą formułę. Mówi się, że obraz służy za tysiąc słów, i w tym przypadku będzie to najlepsze rozwiązanie. Makro jest na tyle proste, że poniższy zrzut ekranu w zupełności wystarczy Wam, do jego konfiguracji we własnym zakresie. Jedyne o czym musicie pamiętać, to zmiana skrótu klawiaturowego na najbardziej Wam odpowiadający oraz ostatniej pozycji makra Menu Item w zależności od tego, czy link ma zostać przekazany dalej na Twitterze czy w wiadomości iMessage.
Myślę, że w przypadku kiedy dzielicie się często treścią przeglądanych stron WWW, stworzenie odpowiednich skrótów klawiaturowych będzie miało bardzo pozytywny wpływ na Waszą produktywność. Mam nadzieję, że znajdziecie u siebie zastosowanie. Oczywiście analogicznie możecie skonfigurować skróty do innych wykorzystywanych nagminnie skrótów klawiaturowych. Serdecznie polecam.
Zapraszam Was również do moich pozostałych wpisów dotyczących Keyboard Maestro
+↩