Przesyłanie zadań z Drafts do OmniFocus – najlepsze rozwiązanie

Osobiście powoli oswajam się aplikacją Drafts, która już jakiś czas temu trafiła na moje iUrządzenia jednak nie miałem zbyt dużo czasu na wprowadzenie jej w swoje workflow. Muszę jednak przyznać, że powoli zajmuje ona coraz wyższą pozycję w hierarchii najczęściej używanych programów. Spodziewajcie się w najbliższym czasie więcej artykułów mających na celu przybliżenie Wam moich sposobów na jej wykorzystanie. Zacznę od wykorzystania Drafts do uzupełniania zawartości mojego Inbox w OmniFocus. Do wyboru otrzymujemy trzy opcje.

URL-Based Actions – szybkie i wygodne, jednak w mojej opinii nie do końca ergonomiczne. Dyskwalifikujące są dla mnie dwie kwestie. Pierwszą z nich jest brak możliwości skasowania notatki w momencie przekazania, drugą przejście do aplikacji OmniFocus co oznacza kolejny gest zapisu, a często odwraca moją uwagę od aktualnych czynności, kiedy to nadaje zadaniu dodatkowe parametry. Akcję tą możecie zainstalować przy użyciu tego linka.

Drafts -> Przypomnienia -> OmniFocus – rozwiązanie ciekawe o tyle, że pozwala na dodanie dużej ilości elementów jednocześnie. Mankamentem jest jednak brak możliwości dodania do nich notatek. Warto to rozwiązanie zachować jako alternatywne, kiedy to mamy do zapisania sporo pojedynczych zadań. Wymaga ono skonfigurowania OmniFocus w taki sposób aby potrafił on przechwytywać nasze notatki. Odpowiednia instrukcja znajduje się tutaj. Samą akcję możecie zainstalować przy użyciu tego linka.

OmniFocus Mail Drop – mój faworyt, którego uznałem za optymalne rozwiązanie. W mojej ocenie jedynym mankamentem tej opcji, jest wymagane połączenie z internetem. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że najczęściej korzystam z Drafts na moim iPhone’ie jest to bez znaczenia. Do momentu kiedy nie trafię do jakiegoś ciemnego lasu bez zasięgu. Wracając do tematu. Akcja ta pozwala dodać informacje do OmniFocus bez opuszczania aplikacji, dodatkowo istnieje możliwość dołączenia notatki do zadania. Dla wyjaśnienia, pierwsza linia przesyłanej notatki stanowi nazwę zadania, kolejne stanowią treść notatki. Osobiście mam jeszcze skonfigurowaną opcję aby notatka została usunięta z aplikacji po pomyślnym przesłaniu jej do OmniFocus. Niestety wykorzystanie tej opcji wymaga najwięcej zachodu w kwestii konfiguracji. Gwarantuję Wam jednak, że warto tą chwilę poświęcić. W pierwszej kolejności musicie aktywować swoją skrzynkę wrzutową (chyba, że uczyniliście to w przeszłości). W tym celu musicie zalogować się do panelu zarządzania waszym kontem na serwerach OmniGroup. W tym miejscu należy aktywować swój unikalny adres mailowy, służący za skrzynkę wrzutową waszego Inboxa. Poniżej wskazówka, gdzie wspomnianej opcji szukać.

aplsc_03_07_1

Pozostaje nam uzbrojenie Drafts w odpowiednią akcję. Znajdziecie ją pod tym adresem. Samo zainstalowanie nie jest jednak wystarczające, musimy teraz skonfigurować adres naszej skrzynki wrzutowej. Odpowiednie ustawienia znajdziecie wchodząc kolejno w Settings > Email Actions > OmniFocus Mail Drop. W tym miejscu należy uzupełnić wspomniany adres. Poniżej wskazówka.

aplsc_03_07_2

Od teraz możecie w pełni cieszyć się możliwością dodawania zadań do Waszego Inbox z wykorzystaniem mailowej skrzynki wrzutowej.

Oczywiście pokazałem Wam tutaj mój osobisty wybór. Nie wątpię jednak w to, że część z Was biorąc pod uwagę własne potrzeby za najbardziej pożądaną wybierze jedną z pozostałych dwóch opcji. Ostatecznie macie tutaj przedstawione podstawowe za i przeciw, które ten wybór powinny ułatwić. Ciekaw jestem, która z nich będzie tą właśnie dla Was najlepszą. Podzielcie się w komentarzu informacją na ten temat.

AKTUALIZACJA

Akcja mająca na celu dodawanie zadań do OmniFocus przy użyciu maildrop dla Drafts 4 jest dostępna TUTAJ