Keyboard Maestro – Testowanie łącza internetowego

Przetestowanie łącza internetowego to jedna z najczęstszych czynności jakie wykonuje się podłączając do nowej sieci, lub testując te dobrze już znane. Oczywiście faworytem w kategorii narzędzi używanych w tym celu jest Speedtest. Dla mnie jednak irytujące było odpalanie strony internetowej i klikanie odpowiednich przycisków. Z tego względu postanowiłem wykorzystać w tym celu Terminal. Oczywiście cel został osiągnięty, a sposób na to znajdziecie TUTAJ. Polecam, ze względu na szybkość i sprawność tego rozwiązania. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc każdorazowe uruchamianie terminala w celu przeprowadzenia testu szybko przestało mnie satysfakcjonować. W tym momencie pojawiła się myśl o wykorzystania w tym celu skrótu klawiaturowego, który pozwoli Keyboard Maestro wyręczyć mnie w tej kwestii.

Postanowiłem, że rozwiązanie musi spełniać poniższe warunki:

  • test uruchamia się bez użycia terminala – w tle
  • po wykonaniu otrzymam wynik w formie powiadomienia OS X
  • wynik wraz z nazwą sieci z której przeprowadzony był test zostanie zapisany w pliku, który będzie służył mi za archiwum przeprowadzonych pomiarów
  • plik z logiem będzie zawierał link do graficznej prezentacji testu na portalu Speedtest

Do dzieła. W pierwszej kolejności potrzebujemy skryptu, który umożliwia wykonanie testu szybkości łącza przy użyciu CLI. Ja postanowiłem, że dla porządku umieszczę go w katalogu, w którym będę zbierał wyniki jego działania. W tym celu w moim katalogu domowym stworzyłem katalog Logs, a w nim Speedtest. Po czym wrzuciłem tam skrypt, który znajdziecie w tym miejscu. Od tego momentu jesteśmy gotowi do skonfigurowania Makra w Keyboard Maestro. Będzie ono wyzwalane skrótem klawiaturowym:

shift+ctrl+alt+cmd+S (⌂+⌃+⌥+⌘+S)

Pierwszą akcją jaką wykonujemy jest odpalenie skryptu Shell, którego wynik zapiszemy do zmiennej speed_test. Dodatkowo, są w nim zawarte argumenty i polecenia mające na celu sformatowanie wyniku testu do formy przyjaznej oku. Pamiętajcie, aby zmienić ścieżkę dostępu do skryptu, zgodnie z tym gdzie go umieściliście. W tym celu wystarczy przeciągnąć pliczek z Findera w odpowiednie miejsce składni.

Keyboard_Maestro_SpeedTest_1

Kolejnym krokiem jest zapisanie efektu działania skryptu do odpowiedniego pliku. W tym miejscu przygotowałem wymaganą w moim przypadku składnię, która spowoduje że log będzie prezentował dane w sposób pełny i czytelny. Zwróćcie uwagę, że pobieramy tutaj nazwę sieci lokalnej do której jesteśmy podłączeni. Zdecydowanie ułatwi to późniejszą analizę testów wykonanych w przeszłości. Co ważne, musicie pamiętać o zdefiniowaniu odpowiedniej ścieżki, gdzie przebiegał będzie zapis pliku. Ja zdecydowałem się na zwykły format .txt.

Keyboard_Maestro_SpeedTest_2

Na koniec pozostaje przygotowanie odpowiedniego powiadomienia systemowego z wynikami. Tutaj również wykorzystujemy zmienną speed_test. Jest to ostatni krok, jaki musimy podjąć w celu spełnienia wszystkich przyjętych wymagań. Poniżej możecie spojrzeć na gotowe makro w pełnej krasie.

Keyboard_Maestro_SpeedTest

W efekcie otrzymujemy mechanizm, który wyzwolony skrótem klawiaturowym wykona dla nas test łącza, zachowa jego wynik w odpowiednim pliku oraz powiadomi nas o nim przy użyciu centrum powiadomień OS X. Nie trzeba zbyt długo się zastanawiać, żeby określić ilość czasu, którą w ten sposób zaoszczędzimy. Serdecznie polecam Wam to rozwiązanie. Jest to kolejny element, który pokazuje potęgę automatyzacji osiągalną przy użyciu Keyboard Maestro.

W tym miejscu możecie pobrać gotowe makro, które z łatwością zaimportujecie u siebie. Polecam jednak samodzielne jego stworzenie. Pamiętajcie, praktyka czyni mistrza.