HandBrake – darmowy konwerter wideo

HandBrake Logo

Przyznaję, na co dzień mam niewiele wspólnego z obróbką filmów wideo, a tym bardziej ich konwersją pomiędzy formatami. Jednak, tak jak u większości z Was od czasu do czasu na mojej liście rzeczy do zrobienia pojawia się potrzeba zmiany kodowania plików, które docierają do mnie w różnych formatach. Wynika to najczęściej z problemów kompatybilności oraz chęci zmniejszenia ich rozmiaru. Na szczęście, aby wykonać to porządnie na swoim Macu, nie muszę wydawać ani złotówki. Wszystko dzięki HandBrake. Znakomitej i darmowej jednocześnie aplikacji.

Program jest udostępniony na zasadzie licencji Open Source i sukcesywnie rozwijany przez skupioną wokół niego społeczność. Sam korzystam z HandBrake od kilku lat i spełnia on bez zarzutu moje bieżące potrzeby. Po zainstalowaniu użytkownik ma przed sobą prosty interfejs, wypełniony dostępnymi opcjami. W pierwszym kontakcie może to powodować odrobinę konsternacji, jednak spokojnie, tym przypadku każdy znajdzie coś dla siebie. Tutaj pojawia się jedyny mankament, wygląd graficzny programu nie należy do najpiękniejszych i dla części użytkowników może być odpychający. Zaufajcie mi, warto przymknąć na to oko.

Użytkownicy zaawansowani, którzy mają potrzebę ingerowania w zaawansowane parametry konwersji obrazu jak i dźwięku, mogą znaleźć upust swojej pasji w wśród sporej liczby ustawień. Zostały one podzielone na zakładki dotyczące kolejno obrazu, dźwięku, napisów oraz rozdziałów. Celowo, nie będę wdawał się tutaj w szczegóły, jako że każdy zainteresowany może pobrać HandBrake za darmo i sprawdzić jego zaawansowane funkcje. Co ważne, aplikacja pozwala na kolejkowanie zadań, co jest szczególnie istotne w przypadku, kiedy zamierza się dokonać konwersji kilku części materiału w dłuższym okresie czasu.

HandBrake GUI

Dla mnie, jako użytkownika, który korzysta z aplikacji na całkowicie podstawowym poziomie, najważniejsza jest funkcja pre definiowanych ustawień. W wysuwanym z prawej strony interfejsu oknie odnaleźć można przygotowane przez twórców gotowe ustawienia konwersji. Na liście znajdziecie ustawienia dla iPhone’ów, iPadów, AppleTV, czy urządzeń z Androidem. Jednak najczęściej i tak będą przez Was używane domyślne presety, które w konfiguracji zawierają najbardziej standardowe ustawienia obrazu kompatybilne z większością odtwarzaczy i urządzeń.

Przez kilka lat korzystania nie udało mi się jeszcze znaleźć formatu wideo, z którym nie poradziłby sobie HandBrake. Należy jednak pamiętać, że wyjściowe pliki są zachowywane jedynie jako .MP4(.M4V) oraz MKV. Wśród koderów, do wyboru jest całkiem pokaźna lista:

Wideo

  • H.264 (x264 i QuickSync)
  • H.265 (x265)
  • MPEG–4 i MPEG–2 (libav)
  • VP8 (libvpx)
  • Theora (libtheora)

Audio

  • AAC / HE-AAC
  • MP3
  • FLAC
  • AC3
  • Vorbis

Myślę, że HandBrake jako zupełnie darmowe narzędzie to wręcz obowiązkowa pozycja dla każdego użytkownika Maców. W przypadku, kiedy staniecie przed wyzwaniem konwersji, czy kompresji materiałów wideo, bez wydania złotówki będziecie mieli pod ręką solidny kombajn, który w mojej opinii amatorskie potrzeby wypełnia w dwustu procentach. Zdecydowanie polecam.

Aplikację HandBrake możecie pobrać pod tym adresem: https://handbrake.fr


Artykuł ten ukazał się pierwotnie w październikowym wydaniu Mój Mac Magazyn. Serdecznie zapraszam do subskrypcji do której możecie zapisać się w tym miejscu. Zdecydowanie polecam!

0 0 votes
Article Rating