Przygotowanie dysku USB z instalatorem OS X El Capitan
Część z Was na pewno będzie miała w zamiarze czystą instalację najnowszej wersji systemu OS X. Oczywiście jest to możliwe, przy użyciu odpowiednio spreparowanego pendrive’a. Aby móc to zrobić należy wykonać kilka kroków.
1. Pobierz instalator OS X El Capitan z App Store
System jest polecany przez Apple w sklepie, więc nie będziecie mieli problemu z jego odnalezieniem. Należy jednak potwierdzić chęć pobrania całego instalatora, domyślnie system będzie chciał przeprowadzić aktualizację.
2. Sformatuj pendrive
W pierwszej kolejności należy sformatować pendrive do formatu Mac OS Extented (Kronikowany). Użyj do tego Narzędzia dyskowego, które jest zainstalowane w systemie. Nadajcie nośnikowi nazwę ElCapInstaller, co ułatwi późniejsze wydanie komendy w terminalu.
3. Stwórz nośnik instalacyjny
Kiedy już macie sformatowany i odpowiednio nazwany pendrive oraz ściągnięty instalator systemu, to możecie przystąpić do właściwej operacji. W tym celu należy uruchomić Terminal i wydać następującą komendę:
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/ElCapInstaller --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction
Po jej wywołaniu, zostaniecie poproszeni o podanie swojego hasła administratora i zostanie rozpoczęty proces przygotowywania nośnika instalacyjnego, który zajmie odrobinę czasu, jednak będziecie widzieli procentowy postęp operacji.
To wszystko, po ukończeniu działania komendy w terminalu otrzymacie gotowy nośnik z instalatorem systemu OS X El Capitan. Aby z niego skorzystać musicie nacisnąć Alt podczas uruchamiania Waszego Maca. Zanim jednak zaczniecie instalację nowego systemu lub aktualizacji pamiętajcie o stworzeniu kopii zapasowej danych!
Źródło: OS X Daily
Czy jest różnica czystej instalacji nad instalacją jednego systemu na drugą? Jestem nowym użytkownikiem maca , i nie za bardzo się jeszcze orientuję jak to tutaj jest pozdrawiam.
Hej! Dobre pytanie. Jeżeli Twój system nie sprawiał problemów i nie korzystałeś z wersji beta w międzyczasie to nie ma kompletnie sensu abyś przeinstalowywał system na nowo. Aktualizacje pomiędzy wersjami są świetnie przygotowane i przebiegają bezproblemowo (w większości). Warto jednak pamiętać o kopii zapasowej i naprawie uprawnień na dysku. Profilaktycznie lepiej zadbać o bezpieczeństwo swoich danych :)
Tak jak Macbooczek, zastanowiłem się po przeczytaniu Twojego wpisu, jaka jest różnica pomiędzy „czystą” instalacją, a instalacją na system aktualnie pracujący na komputerze. Wyjaśniłeś i dobrze, bo już się bałem, że zrobiłem coś nie tak. Szczerze powiedziawszy, od czasu kiedy stałem się użytkownikiem Maca, polegam na instalacji „sugerowanej”. Po prostu idę za komunikatami z ekranu. Chwalę sobie zresztą tryb instalacji aplikacji w systemie Mac OS. Prościej już chyba nie można. Proste rozwiązania bywają genialne i tak chyba jest w tym przypadku.
Dokonałeś trafnego wyboru. Jeżeli nie jesteś tak zwanym „dłubaczem” to zdecydowanie warto iść tokiem aktualizacji i nie martwić się o zaplecze. Właśnie to dla większości użytkowników jest największą zaletą komputerów Apple. Otrzymują narzędzie przy którym kompletnie nie muszą się martwić o kwestie związane z konfiguracją, instalacją systemu czy tym podobnych Windowsowych przypadłości. Oczywiście potrafią się zdarzyć kłopoty, kiedy potrzebne jest wsparcie fachowca, jednak to wyjątki od reguły :)
Głowa do góry. Takich użytkowników jak Ty jest całe mnóstwo. Co więcej, wielu z nas korzysta z Maca dość długo, a mimo to nie orientuje się w tych wszystkich smaczkach i detalach. Sam do nich należę i wcale mi za to nie wstyd. Zawsze można spytać tych, którzy wiedzą. Nawet trzeba. Mac jest intuicyjny, przyjazny, jest fantastyczny. To jednak wciąż komputer, system operacyjny. Nie taka znowu bułka z masłem. Sam korzystam z Maca od kilku lat, jednak nie dowiedziałbym się o nim wielu ciekawych rzeczy, gdybym nie odwiedzał takich blogów jak applesauce.pl. Szczególnie cenię sobie podpowiedzi, porady, opisy i recenzje… Czytaj więcej »
Dziękuję za świetny komentarz a tym bardziej ciepłe słowa w kierunku mojego dziecka w postaci applesauce.pl :)
Vita. zainstalowalam El Capitan i wszystko bylo by dobrze, gdyby nie to ze na pulpicie nie pokazuje mi USB podlaczonego do komputera. Gdy rozlaczam USB wyskakuje komunikat ze nieprawidlowo zostalo USB rozlaczone. Czyli system go widzi, ale nie ma ikonki USB na pulpicie. Nie mam pojecie gdzie go znalzc mam? Jezeli moge prosic to bardzo prosze o wyjasnienie jak dla dziecka, Mac potrafie, zaktualizowac, wlaczyc i wlylaczyc, niec po za tym :) Dziekuje i pozdrawiam.
Hej, kliknij na pulpit a następnie na górnym pasku Menu wybierz Finder->Preferencje. W tym miejscu ustawiasz co ma się automatycznie pojawiać na pulpicie :)
Dziekuje slicznie za odpowiedz i przepraszam ze dopiero teraz odpisuje :) Swietna stonka i bardzo ale to bardzo pmocna. Dzieki ze jestes, abys zyl wieki bo bez Ciebie to jak bez reki bym byla z tym moim Maczkiem :) Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki za tak miłe słowa! :)
Ja zainstalowalem czysty El capitan, pozyczylem USB od kolegi, ale teraz chcialbym samemu zrobic takie USB. Czy majac zainstalowany El capitan tez musze sciagac instalator El Capitan? wydaje mi sie, ze musze to zrobic, jak wpisuje te linie w terminalu to dostaje komunikat : command not found
Tak, musisz ponownie pobrać instalator.
Hej!
Dzięki za rady jakie tu znajduję. Piszę bo mam problem, robię krok po kroku ale zatrzymałem się na terminalu.
Gdy kopiuję komendę do teminala i wciskam enter, wyskakuje pytanie o hasło nie mogę nic wpisać. Jest od razu jedna kropka w szarym tle.Jedynie enter reaguje, wtedy pyta ponownie o hasło. Co robić?
Wpisz hasło i naciśnij enter nie zwracaj uwagi czy kursor się przesuwa. Daj znać czy zadziałało.
ok, dzięki za szybką odpowiedź. Zadziałało. w 3 sekundy pokazało 0%…10%…20%…30%…100%…
Copying installer files to disk…
Będzie jakieś potwierdzenie że wszystko poszło?
Szczerze mówiąc nie pamiętam. Jak wróci linia poleceń to będzie gotowe :)
Dzięki. Copy complete. Done i linia poleceń wróciła. Pozdrowionka.
Trochę odkopuję temat ale mam problem ponieważ w konsoli mam Copying installer files to disk… i czekam na Copy complete. Done i tak czekam już ze 30 minut, wszystko zrobione poprawnie… Możliwe, że tak długo to będzie trwać? Mam MB z 2010 2GB ram…
Nie powinno to tak długo trwać. Jeżeli postęp był przez jakiś czas i następnie się zatrzymał, to coś poszło nie tak.
Dzięki za odzew :) Poczekałem jeszcze i po 40 minutach ukończyło, następnie wystąpił problem już z samą instalacją „this copy of the install os x el capitan application cannot be verified”, zmieniłem więc w terminalu date „date 010100002016” i ruszyła instalacja ok i już śmiga wszystko
Ciekawe co było przyczyną przycinki. Najważniejsze, że ostatecznie Ci się udało.
Cześć, Chyba trafiłem pod właściwy adres :).. Zmieniłem w serwisie na moim macu stary dysk mechaniczny na nowy ssd. Na jednej partycji zamontowali mi ElCapitana na drugiej Windowsa 7.0. z moim kluczem – tak jak sobie życzyłem Jako hasło administratora systemu nadali prosty ciąg cyfrowy. Próbując zmienić hasło na moje zawsze używane coś poszło nie tak ( najprawdopodobniej zaakceptowałem niechcący hasło wygenerowane automatycznie) i utraciłem dostęp do systemu. Pytanie: ściągnąłem z APP system instalacyjny i chcę zrobić na pendrivie instalatora, czy wystarczy po sformatowaniu nośnika przeciągnąć plik systemowy ? który da mi szansę od nowa zainstalować ElCapitana na tej jednej… Czytaj więcej »
Nie powinno być problemu, musisz jednak uważać, na której partycji instalujesz OS X, aby nie skasować Windowsa. Jeżeli nie masz doświadczenia, to warto poprosić o pomoc kogoś kto ma za sobą podobne operacje.
OK dzięki, próbowałem odtworzyć ElCapitana zgodnie z procedurą wyświetlaną w systemie poprzez połączenie z APP ale zainstalował się system od nowa ale dalej z nieznanym mi hasłem administratora, więc pozostaje wymazać partycję i postawić ElCap na nowo – z Win będe uważał :) Pozdrawiam
Witam serdecznie wszystkich…..
Mama many problem z mom iMaciem, mianowicie zainstalowalem El Capitana i zniknal mi numer seryjny, w applu skasowali twardziela i postawili nowy system, po czym rozlozyli rece i chcieli wyslac kompa do servisu na 2 tyg…
Prosze o jakas pomoc, wiem ze jest program ktory mozna wystartowac z usb po odpaleniu kompa (Blank Board Serializer), ale nie wiem jak zrobic to na usb, po po wcisnieciu alt przy odpalce, nie widzi go. czyli trzeba stworzyc dysk startowy na usb.
Bardzo dziękuje wszystkim za sugestie i pomoc
czy ten sposób zadziała z instalatorem ściągniętym z innego źródła? z app store strasznie powoli się ściąga – 600 mb w 8 godzin, pokazuje jeszcze 2 dni… z torrenta w godzinę się ściągnęło
Nie powinno być problemu. Musisz tylko zamontować ściągnięty obraz. Ogólnie nie polecam pobierać system z torrentów lub innych nieautoryzowanych źródeł, nigdy nie wiesz czy ktoś nie wrzucił do środka jakiejś niezbyt miłej niespodzianki.
racja, lepiej niech się z app store ściągnie, chociażby za 2 dni ;)
witam czy jest możliwość postawienia systemu z usb tak jak w poradniku ale bez ingerowania w terminal i podawania hasła administratora ?,
https://www.applesauce.pl/przygotowanie-dysku-usb-z-instalatorem-os-x-el-capitan/
nie jestem w stanie odzyskać hasła a muszę przeinstalować na nowy system
dziekuje i pozdrawiam !
Czy ktoś jeszcze tu żyje :) ? bo chciałbym prosić o pomoc ?!
Hej, w czym problem?
Dziękuję kolego za zainteresowanie. Problem już nie aktualny. Potrzebowałem czystego obrazu El Capitan z AppStore. Miałem Sierrę na MBP z 2009 bez recovery. Już takiego maca kupiłem. Chciałem zrobić factory reset ale Sierra bardzo tego nie chciała i nie zgadzała się na pobieranie z AppStore OS Sierra na mojego maca. Bo za stary. Wiec pozostało mi przywrócić go do El Capitan ale jak to zrobić jak nigdzie obrazu czystego nie było i KOMPLETNEJ instalki żeby terminal z sudo błędów nie wyrzucał. Na szczęście znalazłem i poszło ;-)
Czemu Disqus potraktował moją odpowiedź jako spam ? ;(
Dziękuję kolego za zainteresowanie. Problem już nie aktualny.
Potrzebowałem czystego obrazu El Capitan z AppStore. Miałem Sierrę na
MBP z 2009 bez recovery. Już takiego maca kupiłem. Chciałem zrobić
factory reset, ale Sierra bardzo tego nie chciała i nie zgadzała się na
pobieranie z AppStore OS Sierra na mojego maca. Bo za stary. Więc
pozostało mi przywrócić go do El Capitan ale jak to zrobić jak nigdzie
obrazu czystego nie było i kompletnej instalki żeby terminal z sudo
błędów nie wyrzucał. Na szczęście znalazłem i poszło ;-)
Wstawię dzisiaj plik instalacyjny na Google Drive i wkleję link z ElCapitan.dmg z AppStore. Gdyby ktoś miał problem z pobraniem tego ze sklepu. Tak jak w moim przypadku downgrade do ElCapitan z Sierry. Za pomocą tego artykułu można prawidłowo skleić botowalnego usb z tym kompletnym plikiem :)
Już poprawione, nie jest oznaczone jako spam :)
Czysty El Capitan.app.dmg z AppStore gdyby ktoś miał problem jak mój + ten poradnik i jesteście w domu z OS-em. https://drive.google.com/file/d/0Byuufy-kl6eUcXRhc2piRE9TN2s/view?usp=sharing
Panie Kubo ratuj ponownie ! ;/ Robiłem instalację Sierry na macu nie wspieranym przez OS, przy użyciu patchera. Jednak coś poszło nie tak przy ponownym uruchomieniu maca i zdechł. Nie wczytuje żadnego OS. Brak narzędzia do formatowania dysku żadne kombinacje alt, alt+ shit+ r nie pomagają efekt przekreślone kółko. zgrałem mavericks przez transmaca na windowsie, ale przy wczytaniu niby pokazuje możliwosc instalowania a zaraz po tym przekreślone kółko. Zrobiłem w transmacu format dysku (tego z maca) wyjąłem go podłączyłem pod windowsa i wsadziłem ponownie. bez zmian. Jakiś pomysł ? czy jak zdobyłbym el capitan w pojedynczym obrazie(pliku) dmg i potem… Czytaj więcej »
Próbowałeś startować komputer z obrazu instalatora na USB (alt w trakcie „syreny” przy starcie)?
Tak, zero efektu tylko szary ekran ze wskaźnikiem myszy. Podłączyłem dysk z kabla do maca znajomego poszedł format w guid. I również na jego macu zrobiłem w terminalu USB z obrazem z „internetu”. Ruszyło. Problem pojawił się podczas weryfikacji instalacji os el capitan. Apple zmienili certyfikaty i instalacje pobrane z przed lutego 2016 nie dało się zainstalować. Prosty zabieg zmiany daty w terminalu na 1.01.2016 pomógł w dalszej instalacji tej wersji. Także jakoś sobie poradziłem ;-)
👍🏻
Czy jest jeszcze jakieś miejsce gdzie można pobrać El Capitan? Zachciało mi się wyczyścić starego pro z 2009, reinstalacja z sieci się zaczęła poprawnie ale… po co mieć dobrze, skoro można mieć trudno… przerwałem i zacząłem jeszcze raz… i tu informacja, ze ten item nie jest dostępny „tymczasowo”… znalazłem link bezpośredni jednak w itunes dowiedziałem się, że w polskim sklepie tego nie ma, zmieniłem na usa, też nie ma… CZY GDZIEŚ JESZCZE JEST?
Jest dostępny pod tym linkiem: https://itunes.apple.com/pl/app/os-x-el-capitan/id1147835434?l=pl&mt=12&at=1l3vwY4&ct=applesauce
dzięki
mój maczek chodził jak złoto(na gieldzie pod maveriksem) ale zachciało mi się aktualizacji no i po jakimś czasie może rok się zaczęło-KERNEL PANIC!!! Raz uruchamia się normalnie raz wyłącza się z pięć razy zanim zaskoczy. Przy starcie robi ”głupią minę” jak wciskam „”D” i” Option D” pokazująć”?” i idzie dalej . Coś się tam dzieje i naglę ”łup” 1,2,3 przeładowania no i czasem zaskoczy i działa normalnie .STRASZNIE TO DENERWUJĄCE!!! .Co robić!!??. Czytałem gdzieś w necie na ten temat ale to okropnie skomplikowane jak na ”budowlańca” nawet inż. W grę wchodzi chyba tylko czysta instalacja ale jak czytam posty to… Czytaj więcej »
Hej, reinstalacja macOS jest bardzo prosta. Przy Twoich problemach polecam zrobić „czystą” reinstalację systemu. Najważniejsze, to zadbać o kopię danych. Później możesz zacząć walkę.
czesc, Kuba trafilem tutaj poniewaz chcialem poprawnie zainstalowac system na moich 2 macach – chce sie nauczyc czegos nowego. Kupiłem je „popsute” Do tej pory byl tylko windows i latwe dystrybucje linuksa. I to odpalilem na macu bez problemu. Jednak mac os mnie polamal. Zrobilem wszystko jak w Twoim poradniku. Na innym macu z el capitan zrobilem pena z systemem. Zakonczyl sie done, podlaczylem wcisnalem alt wybralem pena i…. pojawilo sie przekreslone kolko. Tak samo na dwoch macach. Sa to po serialach: Apple iMac „Core 2 Duo” 2.4 24-Inch (Al) Specs Identifiers: Mid-2007 i Apple iMac „Core 2 Duo” 3.06… Czytaj więcej »