Notatki w OS X – jak pozostawić je uruchomione

Notes Icon

Od dłuższego czasu miejsce Evernote w mojej codziennej pracy zaczynają zajmować systemowe Notatki. Po tym, jak Apple w ostatnich aktualizacjach wzmocniło od strony użytkowej tę aplikację trudno oprzeć się pokusie przesiadki na natywne rozwiązanie. To jednak historia na zupełnie inny wpis. Tym razem chciałbym podzielić się z Wami antidotum na wyjątkowo irytującą w moim odczuciu przypadłość Notatek.

Chodzi o zamykanie aplikacji. Domyślnie, przy użyciu skrótu klawiszowego ⌘+W aplikacje nie kończą swojego działania, a jedynie wracają do systemowego docka pozostając aktywne bez otwartych okien. Aktualnie w Notatkach sytuacja wygląda tak, że użycie tego skrótu zamyka aplikację. W tym przypadku każde wywołanie powoduje jej ponowny start. Co prawda, ze względu na jej wielkość trwa to zaledwie chwilę, jednak w moim przypadku ta chwila jest stanowczo zbyt długa. Jeżeli chcę dodać notatkę, to chcę to zrobić teraz, natychmiast, bez zbędnej zwłoki. Opcją jest zastosowanie skrótu klawiszowego ⌘+H, jednak korzystam z niego na tyle rzadko w innych aplikacjach, że nie mam wyrobionego nawyku jego wykorzystania.

Postanowiłem więc rozwiązać ten problem przy użyciu Keyboard Maestro. Mianowicie, proste makro ma za zadanie weryfikację momentu, kiedy aplikacja Notatki zostaje zamknięta. Po wykryciu tego zdarzenia uruchomić ją ponownie i ukryć przy użyciu wyżej wspomnianego skrótu klawiszowego ⌘+W. Od tej pory pozostają one zawsze aktywne i zwłoka związana z ich włączaniem nie ma już miejsca. Poniżej ściąga do wykonania makra we własnym zakresie. Nie udostępniam gotowego, żebyście nie rozleniwili się za bardzo i mieli okazję poznać lepiej doskonałą aplikację, którą jest Keyboard Maestro.

km_notes

Cały czas próbuję zrozumieć, co kierowało zespołem, który tworzy ten nieodłączny kawałek systemów operacyjnych Apple. Dlaczego zastosowali zupełnie inne zachowanie aplikacji w stosunku do popularnego skrótu klawiszowego? Ciekaw jestem, czy będzie to zmienione/poprawione wraz z kolejnymi aktualizacjami. Tymczasem, antidotum działa i pozostaje mi wyczekiwać powrotu do standardowego zachowania. Swoją drogą, jakie macie w tej kwestii zdanie? A może dla Was zamykanie aplikacji w ten sposób nie stanowi problemu i jest bez znaczenia?

0 0 votes
Article Rating